Julia Hoczyk

Ciałopisanie || Słowotańczenie. Taniec i choreografia dyskursywnie

Teksty uczestników warsztatów pisania o tańcu współczesnym prowadzonych przez Julię Holczyk w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice 2023.

 

Więcej o warsztatach Taniec i choreografia dyskursywnie [link otworzy się w nowym oknie]

 

Poniższe teksty powstały w ramach warsztatów pisania o tańcu współczesnym „Ciałopisanie || Słowotańczenie. Taniec i choreografia dyskursywnie” (Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice 2023, 17 –20 października).

Odbywały się one w kameralnym gronie pięciorga uczestników, dzięki czemu możliwe były wspólne dyskusje i wymiana doświadczeń. Szczególnie tę ostatnią uważam za bardzo cenną, okazało się bowiem, że z tańcem współczesnym profesjonalnie (ale od strony praktycznej) związane są tylko dwie osoby z naszej grupy, jedna zaś wywodzi się z baletu, inna pisze o kulturze i sztuce, jednak o tańcu dopiero planuje zacząć, mamy też osobę hobbystycznie zainteresowaną ruchem i pracą z ciałem. Tak ogromna różnorodność okazała się niebywałą zaletą, prawdopodobnie nie mielibyśmy okazji się spotkać, wspólnie pracować, wreszcie bliżej poznać, gdyby nie warsztaty. Ich integralną częścią było wspólne obejrzenie dwóch spektakli: „One Hundred Falls” Jakuba Mędrzyckiego w wykonaniu Ilony Gumowskiej, z gościnnym udziałem lokalnego tancerza, oraz „Contact Families” Show Anny Wańtuch, w którym brały udział zaproszone rodziny, tj. dzieci i ich opiekunowie, głównie z Krakowa. W obu przypadkach widownia usadzona została na scenie. Każdy z uczestników warsztatów mógł wybrać, o której z dwóch prac napisze, jedna osoba zdecydowała się na obie. W ten sposób o każdej z propozycji powstały trzy osobne recenzje. Większość była pisana na gorąco, jeszcze podczas dni warsztatowych, i wspólnie czytana oraz dyskutowana na zajęciach. Poprawione teksty otrzymałam od uczestników już po warsztatach.

Odmienność backgroundu zawodowego i życiowego znalazła swoje odzwierciedlenie w powstałych tekstach. Mimo zaprezentowania przeze mnie podstawowych założeń tekstów krytycznych i recenzenckich o tańcu, nie narzuciłam uczestnikom jednej formuły ani objętości, lecz pokazałam wielość możliwości. Stąd znajdziemy tu zarówno poetyckie impresje, niekiedy mocniej wchodzące w materię ruchową spektaklu i percepcję zdecydowanie kinetyczną (Anna Kmiecik-Sokalla, Ewelina Cieśla, Marta Świątelska), jak i rozważania zorientowane bardziej dyskursywnie (Weronika Górska, Daniel Szewczyk).

Serdecznie zapraszam do lektury!

Julia Hoczyk


One Hundred Falls
Koncepcja: Jakub Mędrzycki
Choreografia: Jakub Mędrzycki
Wykonanie: Ilona Gumowska
Muzyka: Marta Forsberg, Gieorgij Puchalski
Produkcja: Krakowski Teatr Tańca
Czas trwania: 40 min

Anna Kmiecik-Sokalla „Samotność upadania” [pdf, 101 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Ewelina Cieśla „Przemiana w upadaniu” [pdf, 79 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Marta Świątelska „To, co pomiędzy upadkami” [pdf, 98 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

***

Contact Families Show
Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch
Muzyka: Franciszek Araszkiewicz
Elementy scenograficzne: Filip Wańtuch
Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Weronika Górska „Korzenie sztuki tkwią w zabawie” [pdf, 106 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Daniel Szewczyk „Poradnik wspólnotowy – relacje, rekonstrukcje, zabawa” [pdf, 140 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Anna Kmiecik-Sokalla „Uwznioślające uziemienie” [pdf, 130 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

 


Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, NIMiT, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki