dekoracja

Taniec tradycyjny

Warsztaty programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Kiedy: piątki, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów - sala 211 [Uwaga! 6.10 - zajęcia przeniesione do sali Muzykodromu (I piętro). Potańcówka - lokalizacja bez zmian]

Prowadzenie: Bartłomiej Mieszczak

Bilety: 10 zł na miasto-ogrodow.interticket.pl. [link otworzy się w nowym oknie] Karnety: 30 zł / m-c (dostępne od września 2023). 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca na bilety i karnety.

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SPOTKAŃ [.pdf, 941 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Warsztaty poświęcone polskim tańcom tradycyjnym pochodzącym głównie z południowej i środkowej Polski. Podczas zajęć poznasz podstawowe kroki i figury taneczne oraz sposoby, w jakie można swobodnie improwizować w tańcu. Wyróżnione zostaną tańce, w których będziesz posiadać pełną swobodę działania oraz takie, których będzie wymagane słuchanie wodzireja prowadzącego dany taniec. Tańce, które będziemy poznawać, nie będą rozdzielane na poszczególne regiony i tańczone w izolacji od innych. Przeciwnie, prowadzący będzie wskazywał na podobieństwa oraz zbieżne motywy taneczne tańców z różnych regionów. Dzięki temu dla przykładu elementy różnych polek tańczonych przez Górali Żywieckich i Lachów Sądeckich staną się dla uczestników zbiorczą bazą kroków oraz figur, z których można dowolnie korzystać. Podczas warsztatów będzie odtwarzana polska muzyka tradycyjna z różnych regionów Polski: będzie mieć możliwość i czas oswoić się muzyką danego regionu, zatańczyć do muzyki, przy której dany taniec jest tańczony, by potem spróbować przenieść go na muzykę innego regionu. Dzięki temu, po zakończeniu warsztatów sprawnie odnajdziesz się i na potańcówce tradycyjnej w Istebnej, Warszawie czy w Rzeszowie i na weselu, na którym będzie grana tylko muzyka współczesna.

Bartłomiej Mieszczak – aktywny uczestnik i propagator kultury ludowej w Polsce i za granicą, najpierw jako wykonawca i kontynuator, później instruktor, prowadzący oraz choreograf działający wokół szerokiego pojęcia polskich tańców tradycyjnych. W otoczeniu tradycyjnej kultury Górali Żywieckich żyje, od kiedy pamięta. Od 20 lat zajmuje się nią profesjonalnie. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca; specjalizacja: aktor). Ukończył liczne kursy doszkalające dla instruktorów tańców tradycyjnych. Jako choreograf współpracuje z licznymi zespołami ludowymi tj. m.in.: „Magurzanie”, „Ziemia Beskidzka” czy „Koszarawa”.

Uwaga! Zapraszamy również na wspólne potańcówki. Raz w miesiącu (8 września, 6 października, 24 listopada) organizujemy bezpłatne spotkania taneczne w Strefie Centralnej. Start: godz. 20.00. Wodzirej: Bartłomiej Mieszczak

 


Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, NIMiT, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki