Szlak Śląskiego Bluesa

 

Szlak Śląskiego Bluesa to interaktywny przewodnik po klubach,

w których rodził się śląski blues

Szlak Śląskiego Bluesa jest jedynym tego typu projektem na świecie, gdzie po historii muzyki na Śląsku oprowadzają nas osoby, które tę historię tworzyły. W pełni multimedialny przewodnik po wszystkich najważniejszych klubach muzycznych i salach koncertowych w regionie, które funkcjonowały na Śląsku w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Na Szlaku Śląskiego Bluesa obecnie opracowanych jest 30 klubów i sal koncertowych z Katowic, Chorzowa, Bytomia czy Łazisk Górnych. Można poznać historię kultowego klubu Puls, równie kultowej Leśniczówki w Parku Śląskim, ale i katowickiego Spodka, czy Stadionu Śląskiego.

Ze Szlaku Śląskiego Bluesa dowiecie się m.in. gdzie powstał pomysł założenia Dżemu, z którego klubu uciekł Lemmy Kilmister i kto dał pierwszą harmonijkę Irkowi Dudkowi. Wszystkie historie są opowiadane przez autentycznych uczestników ich tworzenia- tj. muzyków (m.in. Dżemu, SBB, Perfectu, Lady Pank i innych zespołów), dziennikarzy (Jan Chojnacki, Wojciech Zamorski i innych), czy właścicieli i zarządców miejsc w których tworzyła się tożsamość muzyczna Śląska.

Poruszanie po Szlaku umożliwia specjalna aplikacja multimedialna, która po uruchomieniu jej w miejscu gdzie kiedyś znajdował się interesujący nas klub, odtworzy film zawierający wspomnienia muzyków związane z danym miejscem. Bezpłatna aplikacja Szlak Śląskiego Bluesa dostępna jest na urządzenia z systemem iOS oraz Android. 

Dodatkowo Szlak Śląskiego Bluesa to również cykliczny koncert poświęcony historii muzyki rozrywkowej na Śląsku. Rokrocznie na początku października odbywa się koncert pn. „Wehikuł Czasu” gdzie najwięksi śląscy muzycy wraz z zaproszonymi gośćmi wykonują często zapomniane już utwory powstałe na Śląsku. Dotychczas wystąpili dla nas m.in. Organek, Miuosh, Wojciech Waglewski, Kuba Badach, muzycy Dżemu, Cree, SBB, czy Perfectu. 

 

Aplikację można pobrać bezpłatnie!

Dla urządzeń z systemem Android>>

Dla urządzeń marki Apple>>

 

Wycieczkę Szlakiem Śląskiego Bluesa zaplanujesz na oficjalnej stronie projektu.

Szlak Śląskiego Bluesa powstał dzięki Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów w ramach projektu Miasto Muzyki UNESCO.