Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym: Warsztaty muzyczne
Zapraszamy na cykl czterech cotygodniowych warsztatów muzycznych w ramach projektu „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym”! Podczas warsztatów uczestnicy poznają melodie tradycyjnych śląskich utworów tanecznych. Warsztaty poprowadzi Kuba Fedak (muzyk, multiinstrumentalista, pedagog).
Kiedy?
Czerwcowe poniedziałki, 18:30-20:30
Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2), sala Muzykodrom
Za ile?
15 zł
Zniżka 50% z Katowicką Kartą Mieszkańca
Bilety do nabycia w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10:00–17:00) oraz na https://miasto-ogrodow.interticket.pl/ [link otworzy się w nowym oknie]
Warsztaty muzyczne polegać będą na nauce tradycyjnych śląskich melodii instrumentalno-wokalnych w rytmach tanecznych – będziemy zatem grać na instrumentach oraz śpiewać. Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania – jeśli posiadacie własne instrumenty, przynieście je ze sobą, nawet jeśli nie potraficie na nich grać. Jeśli nie posiadacie instrumentu – przyjdźcie i tak! Mamy pewną pulę instrumentów do pożyczenia, można też ograniczyć się do samego śpiewu (lub do samego grania – jeśli ktoś nie lubi śpiewać).
Przy doborze repertuaru skorzystamy z najcenniejszych dostępnych nam źródeł śląskiej muzyki tradycyjnej, a zatem z nagrań mistrza Jana Piłatyka z Frydku, nagrań archiwalnych ze zbiorów Adolfa Dygacza, albumu „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie, ze zbiorów Polskiego Radia oraz opracowań książkowych, głównie Juliusa Rogera (1863), Józefa Lompy (1844) i Jana Taciny (1987).
Do cyklu warsztatów instrumentalnych można także dołączyć w jego trakcie (w miarę dostępności miejsc), jednak będzie wspaniale jeśli przyjdziecie z zamiarem uczestniczenia w całym cyklu – wówczas praca będzie bardziej efektywna
O prowadzących:
Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.
Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów. Zespół koncertuje i edukuje zarówno w swoim regionie, jak i w dalszych zakątkach – Krakowie, Warszawie, Pradze czy Budapeszcie.
O projekcie:
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od końca maja do końca sierpnia 2024 roku. Poza cyklem warsztatów muzycznych zapraszamy także na cykl letnich potańcówek wraz z warsztatami śląskich tańców tradycyjnych – odbędą się 3 lipca, 17 lipca, 7 sierpnia i 28 sierpnia. Dogrywamy skład kapel i program – szczegóły wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!
W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)
Do zobaczenia!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury