Szkicownik muzyczny

Nowy cykl przygotowany przez Dział Edukacji Muzycznej

Dział Edukacji Muzycznej przygotował nowy cykl audycji video pt. „Szkicownik muzyczny”,
w którym autorka scenariuszy i narratorka Alicja Przytuła zaprasza do wspólnych poszukiwań
i rozmów o pięknie ukrytym w muzyce, prezentowanej na żywo przez zaproszonych artystów.

Filmy oglądać można również na naszym kanale YouTube

Pierwsze szkice poświęca geniuszowi Ludwiga van Beethovena i koncentruje się na jego muzyce fortepianowej, a opowieść podejmuje z uwagi na 250. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, która przypada w 2020 roku. W dwóch pierwszych odcinkach opowiada o Sonacie zwanej „Księżycową”, a w kolejnych m.in. odsłania tajemnicę popularnej bagateli powszechnie znanej pod tytułem „Dla Elizy”.

Wykonawcą utworów fortepianowych Beethovena jest Piotr Banasik, utytułowany polski pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. w Meksyku,
w Barcelonie i w Słupsku. W 2003 roku z Polską Orkiestrą Radiową dokonał nagrania III Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena.

 

 

 

 

 

 

 

W kolejnych szkicach Alicja Przytuła, autorka i narratorka, spacerując ulicami Katowic, kontynuuje opowieść o pięknie ukrytym nie tylko w sztuce muzycznej. Podąża za myślą Witolda Lutosławskiego, wybitnego polskiego kompozytora XX stulecia: „Piękno jest zdolne wywoływać radość i przynosić ulgę w cierpieniu (...) pozwala człowiekowi przeczuwać, czym jest szczęście”. Prezentuje muzykę m.in. Vivaldiego, Szymanowskiego i Kreislera dzięki wykonaniom na żywo znakomitych artystów – skrzypaczki Sulamity Ślubowskiej oraz pianisty Grzegorza Biegasa. Kieruje tym samym zaproszenie do poznania innego, pełnego niezaprzeczalnego uroku świata.

Sulamita Ślubowska – jedna z wyróżniających się skrzypaczek młodego pokolenia, studentka klasy skrzypiec dr. hab. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uwagę zwracają w szczególności jej występy na konkursach muzycznych w Legnicy, Lublinie i w Katowicach podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Grzegorz Biegas – utytułowany polski pianista-kameralista, profesor Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych za najlepszy akompaniament, laureat m.in. Nagrody im. Jerzego Lefelda. Wybitny interpretator utworów kameralnych polskich kompozytorów, których rejestracje radiowe, telewizyjne i płytowe zyskały uznanie krytyków oraz sympatię melomanów.

 

 

„Klasycznie i rozrywkowo” to tytuł kolejnych odsłon „Szkicownika muzycznego”, w których przeplatają się różne style i gatunki muzyczne, tworząc niezwykle barwną prezentację artystyczną. Autorka scenariusza Alicja Przytuła w rozmowach z pianistami zespołu Dombrova Piano Duo zaprasza do wspólnych poszukiwań piękna obecnego w muzyce prezentowanej na żywo przez Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka w ekoprzestrzeni letniego ogrodu Instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Dombrova Piano Duo tworzą Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk, absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wspólnie koncertują od 2016 roku, zdobywając czołowe nagrody w konkursach muzycznych (Londyn 2016 – I nagroda; Włochy 2016 – III nagroda ) i uznanie polskiej oraz zagranicznej publiczności. Kochają muzykę klasyczną i rozrywkową, wspinaczkę wysokogórską, podróże nie tylko po Polsce i Europie.

 

Klasycznie i rozrywkowo, odc. 1

 

Klasycznie i rozrywkowo, odc. 2