Szkicownik muzyczny

Szkicownik muzyczny

Nowy cykl przygotowany przez Dział Edukacji Muzycznej

Dział Edukacji Muzycznej przygotował nowy cykl audycji video pt. „Szkicownik muzyczny”,
w którym autorka scenariuszy i narratorka Alicja Przytuła zaprasza do wspólnych poszukiwań
i rozmów o pięknie ukrytym w muzyce, prezentowanej na żywo przez zaproszonych artystów.

Filmy oglądać można również na naszym kanale YouTube

Pierwsze szkice poświęca geniuszowi Ludwiga van Beethovena i koncentruje się na jego muzyce fortepianowej, a opowieść podejmuje z uwagi na 250. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, która przypada w 2020 roku. W dwóch pierwszych odcinkach opowiada o Sonacie zwanej „Księżycową”, a w kolejnych m.in. odsłania tajemnicę popularnej bagateli powszechnie znanej pod tytułem „Dla Elizy”.

Wykonawcą utworów fortepianowych Beethovena jest Piotr Banasik, utytułowany polski pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. w Meksyku,
w Barcelonie i w Słupsku. W 2003 roku z Polską Orkiestrą Radiową dokonał nagrania III Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena.

 

 

 

 

 

 

 

W kolejnych szkicach Alicja Przytuła, autorka i narratorka, spacerując ulicami Katowic, kontynuuje opowieść o pięknie ukrytym nie tylko w sztuce muzycznej. Podąża za myślą Witolda Lutosławskiego, wybitnego polskiego kompozytora XX stulecia: „Piękno jest zdolne wywoływać radość i przynosić ulgę w cierpieniu (...) pozwala człowiekowi przeczuwać, czym jest szczęście”. Prezentuje muzykę m.in. Vivaldiego, Szymanowskiego i Kreislera dzięki wykonaniom na żywo znakomitych artystów – skrzypaczki Sulamity Ślubowskiej oraz pianisty Grzegorza Biegasa. Kieruje tym samym zaproszenie do poznania innego, pełnego niezaprzeczalnego uroku świata.

Sulamita Ślubowska – jedna z wyróżniających się skrzypaczek młodego pokolenia, studentka klasy skrzypiec dr. hab. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uwagę zwracają w szczególności jej występy na konkursach muzycznych w Legnicy, Lublinie i w Katowicach podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Grzegorz Biegas – utytułowany polski pianista-kameralista, profesor Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych za najlepszy akompaniament, laureat m.in. Nagrody im. Jerzego Lefelda. Wybitny interpretator utworów kameralnych polskich kompozytorów, których rejestracje radiowe, telewizyjne i płytowe zyskały uznanie krytyków oraz sympatię melomanów.

 

 

„Klasycznie i rozrywkowo” to tytuł kolejnych odsłon „Szkicownika muzycznego”, w których przeplatają się różne style i gatunki muzyczne, tworząc niezwykle barwną prezentację artystyczną. Autorka scenariusza Alicja Przytuła w rozmowach z pianistami zespołu Dombrova Piano Duo zaprasza do wspólnych poszukiwań piękna obecnego w muzyce prezentowanej na żywo przez Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka w ekoprzestrzeni letniego ogrodu Instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Dombrova Piano Duo tworzą Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk, absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wspólnie koncertują od 2016 roku, zdobywając czołowe nagrody w konkursach muzycznych (Londyn 2016 – I nagroda; Włochy 2016 – III nagroda ) i uznanie polskiej oraz zagranicznej publiczności. Kochają muzykę klasyczną i rozrywkową, wspinaczkę wysokogórską, podróże nie tylko po Polsce i Europie.

 

Klasycznie i rozrywkowo, odc. 1

 

Klasycznie i rozrywkowo, odc. 2

 

 

Wokół muzyki Richarda Straussa

 

 

W kolejnym szkicu muzycznym Alicja Przytuła zaprasza do artystycznych wnętrz oddziału Muzeum Historii Katowic przy ulicy Kopernika, gdzie proponuje spotkanie z muzyką Richarda Straussa, jednego z najciekawszych niemieckich kompozytorów późnego romantyzmu. Prezentuje cykl pieśni „Acht Gedichte” op. 10 tego twórcy dzięki wykonaniom na żywo utytułowanych artystów, Piotra Kaliny oraz Mirelli Malorny-Konopki. Podejmuje subtelny dialog z odbiorcą, odnosząc się do przestrzeni i detali architektonicznych, podkreśla rolę, którą spełniają zarówno w procesie kształtowania wrażliwości muzycznej, jak i odczuwania estetycznego. Przyznaje Straussowi słuszność, że „dźwięk się nie zmienia, zmienia się tylko sposób jego odczuwania”.  

Piotr Kalina – jeden z wyróżniających się tenorów młodego pokolenia. Uwagę zwraca jego działalność koncertowa (zaśpiewał m.in. w siedzibie NOSPR w Katowicach i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) oraz konkursowa (jest laureatem II nagrody konkursu Iuventus Canti 2018). Jest artystą wszechstronnym, prezentuje bogaty repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy, a także lirykę wokalną.  


Mirella Malorny-Konopka – polska pianistka-kameralistka, doktor sztuk muzycznych, obecnie związana z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana w konkursach muzycznych za wyróżniający się akompaniament. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując ze znakomitymi solistami i zespołami w Polsce oraz za granicą.

 

W programie:

R. Strauss - Acht Gedichte op. 10 :  

Zueignung (Dedykacja) 

Nichts (Nicość)  

Die Nacht (Noc) 

Die Georgine (Lilia wodna) 

Geduld (Cierpliwość) 

Die Verschwiegenen (Tajemnica) 

Die Zeitlose (Ponad czasem)

Allerseelen (Zaduszki)

 

 Beethoven kameralnie

W hołdzie Beethovenowi Alicja Przytuła poświęca kolejny szkic muzyczny. Zwraca uwagę na twórczość kameralną kompozytora, prezentując Sonatę C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 102 nr 1 w transkrypcji na fortepian i altówkę dzięki wykonaniu na żywo utytułowanych artystów, Elżbiety Mrożek-Loski i Zbigniewa Raubo. Odsłania przebogaty świat beethovenowskiej sztuki muzycznej, niepozbawionej wartości zdolnych oprzeć się przeciwnościom losu i upływowi czasu.

 

Elżbieta Mrożek-Loska – polska altowiolistka, profesor Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Poznaniu, Aix-en-Provence, Val Tidone. Koncertowała ze znakomitymi zespołami orkiestrowymi (AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Muzyki Nowej), kameralnymi (Kwartet Śląski, Lasoń Ensemble) i wieloma wybitnymi solistami, m.in. Zbigniewem Raubo, z którym dokonała nagrania sonat Brahmsa i Francka.

Zbigniew Raubo – utytułowany polski pianista, profesor Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. F. Busoniego w Bolzano, im. F. Liszta w Utrechcie, w Leeds. Jako kameralista współpracował m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Kwartetem Camerata i Kwartetem Śląskim.

 

 

W kolejnym szkicu Alicja Przytuła zaprasza na muzyczną przechadzkę po śladach wielkich romantyków – Schuberta i Liszta. Podejmuje subtelny dialog z odbiorcą, odwołując się do arcydzieła Schubertowskiej liryki wokalnej – pieśni „Auf dem Wasser zu singen”. Dawniej opowiedziana historia błyszczy jak diament w gąszczu romantycznej spuścizny, zarówno
w formie pieśni, jak i Lisztowskiej transkrypcji fortepianowej, wciąż pozostaje sztuką pełną treści, bliską człowiekowi i jego sprawom.

W szkicu wystąpili znakomici artyści:
Piotr Banasik, Piotr Kalina i Mirella Malorny-Konopka.
 

Piotr Banasik – utytułowany polski pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. w Meksyku, w Barcelonie czy w Słupsku. W 2009 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie im. Ferenca Liszta we Wrocławiu.

Piotr Kalina – jeden z wyróżniających się tenorów młodego pokolenia. Uwagę zwraca jego działalność koncertowa (zaśpiewał m.in. w siedzibie NOSPR w Katowicach i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) oraz konkursowa (jest laureatem II nagrody konkursu Iuventus Canti 2018). Jest artystą wszechstronnym, prezentuje bogaty repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy, a także lirykę wokalną.

Mirella Malorny-Konopka – polska pianistka-kameralistka, doktor sztuk muzycznych, obecnie związana z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana w konkursach muzycznych za wyróżniający się akompaniament. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując ze znakomitymi solistami i zespołami w Polsce oraz za granicą.