dekoracja

One Hundred Falls

Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Prezentacja spektaklu laureata otwartego naboru na prezentacje spektaklu małego formatu.

Kiedy: 19 października 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Wstęp wolny

Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić kiedy upadek jest jeszcze tragedią, a kiedy już nową możliwością. W tej sinusoidzie po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni.

Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji.

Nasza bohaterka zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptacje swego upadającego ciała.

Koncepcja – Jakub Mędrzycki

Choreografia – Jakub Mędrzycki

Wykonanie – Ilona Gumowska

Muzyka – Marta Forsberg, Gieorgij Puchalski

Produkcja – Krakowski Teatr Tańca

Czas trwania – 40min

Jakub Mędrzycki – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent Akademii Artystycznej Codarts w Rotterdamie (NL). W latach 2015 – 2019 członek szwedzkiego teatru tańca Norrdans. Pracował z takimi choreografami jak: Jan Martens, Club Guy and Roni, Shahar Binyamini, Jo Stromgren, Fernando Melo, Shumpei Namoto, Yossi Berg & Odded Graf, Mari Carassco, Peter Svensson, Lenka Vagnerova, Mariusz Treliński. Występował w takich krajach jak: Szwecja, Norwegia, Dania, UK, Francja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Polska, Litwa, Węgry, Serbia, USA, Kanada, Rosja, Chiny. Jakub jest twórcą wtakich spektakli jak ”WE ARE”, ”Comfy Zone”, ”Mrowisko”, ”Cold day in Mexico”, ”Staccato Line”, Luminous shadows”, ”Antropolo”, „One Hundred Falls”, "Moving Lands" realizowanych w Polsce, Niderlandach i Szwecji. Spektakl ”One hundred falls” znalazł się w finale konkursu ”Best off” na najlepsze produkcje niezależne. Jakub współpracował również z teatrem La Monnaie w Brukseli i Teatrem Wielkim w Warszawie. W 2020 roku Jakub wraz z innymi twórcami stworzył kolektyw United Limbs zrzeszający różne środowiska artystyczne. Aktualnie współpracuje z norweską grupą teatru tańca Jo Stromgren Kompani.

Photo by S Mazzikim on Unsplash


Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, NIMiT, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki