Kamil Zdańkowski (Kielecki Teatr Tańca) – Pedagog w podróży
Kiedy: 19 listopada 2023, godz. 10.00-14.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala 211
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy: ps[at]miasto-ogrodow.eu
Taniec jazzowy swoim rdzeniem sięga Afryki. Jego rozwój i rozkwit przypada na przełom wieków XIX i XX, kiedy w Stanach Zjednoczonych Ameryki następowało łączenie i wzajemne oddziaływanie na siebie kultur Europy i Afryki. Samo słowo ,,jazz'' oznacza gwałtowność, siłę, energetyczność. Początkowo wykonywany do muzyki jazzowej, współcześnie jednak łączony z każdym gatunkiem i rodzajem muzyki.
Lekcja techniki tańca jazzowego wspomaga szeroki rozwój tancerza, jego zdolności psychomotoryczne i koordynacyjne, sprawność fizyczną czy świadomość ruchu i własnego ciała. Taniec ten poprawia także wrażliwość muzyczną, a jego różnorodne style (takie jak broadway jazz, lyrical jazz, modern jazz i in.) umożliwiają indywidualną interpretację i emocjonalną tancerza.
Zajęcia składać się będą z dwóch części: lekcyjnej oraz choreograficznej. W pierwszej nacisk położony będzie na naukę kombinacji poprawiających technikę taneczną. W drugiej natomiast poznana zostanie choreografia, na bazie której uczestnicy będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami oraz interpretacją materiału.
Kamil Zdańkowski, urodzony w Tarnowskich Górach. Instruktor tańca jazzowego, choreograf oraz fizyk. Tancerz solista Kieleckiego Teatru Tańca, z którym związany jest od 2014, kiedy to zadebiutował w spektaklu pt. Pasja. Od tego czasu nieustannie występuje w spektaklach i produkcjach Kieleckiego Teatru Tańca, a pod okiem Elżbiety i Grzegorza Pańtaków szkoli swój warsztat taneczny, choreograficzny i pedagogiczny. Przez wiele lat był członkiem Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS, działającego przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Jako instruktor prowadził tam w latach 2013-2014 grupę Mały TESS, a w 2016-2018 Formację Taneczną EKS-tremum w Centrum Kultury w Jędrzejowie. W swojej tanecznej karierze występował na wielu scenach w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Portugalia, Izrael, Szwajcaria, Ukraina, Austria czy Chiny). Tańczył z Art Color Ballet, Teatrem Muzycznym Castello, Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk czy ze szwajcarskim zespołem Alias, założonym przez Guilherme Botelho. Brał także udział w produkcji Krakowskiego Forum Kultury pt. Brzydkie Kaczątko, które współtworzył również choreograficznie. Debiut choreograficzny nastąpił w 2016 roku, kiedy na scenie Kieleckiego Teatru Tańca pokazał swoją choreografię dyplomową Festiwal Słowian. Dla tego samego Teatru przygotował również dwa inne spektakle. W ramach Wieczoru Młodych Choreografów w 2021 był to spektakl Noc na Łysej Górze. Wiosną 2022 roku premierę miała Sodoma i Gomora, będąca częścią Dyptyku Biblijnego Kieleckiego Teatru Tańca.
Fot. Michał Ignar
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.