Archiwum Historii Mówionej
dekoracyjna

Archiwum Historii Mówionej

ul. Kościuszki w Katowicach. Zobacz reportaże filmowe

Działający w ramach Miasta Ogrodów Medialab Katowice kontynuuje eksplorowanie historii południowego śródmieścia naszego miasta. Po stworzeniu wystawy, monografii ulicy i spacerownika przyszedł czas na rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami ulicy Kościuszki i jej okolic. W ten sposób powstało tytułowe archiwum historii mówionej ulicy opowiadające głosem mieszkańców w formie dokumentów filmowych o dziedzictwie i historii ulicy, miejscach i ludziach znaczących dla tego obszaru, podejmowanych aktywnościach i aktualnych problemach i bolączkach ludzi z tym miejscem związanych.

Nagrania zrealizowano w dniach 20 i 21 października w KMO.

Prowadzenie spotkań: Hanna Kostrzewska

Rozmówcy i rozmówczynie: Urszula Wójcik, Kamila Porębska, Krystyna Heyda, Czesława Iliwicka, Sławomir Puławski, Jan Frydman, Jolanta Stefanek, Barbara Matuszek, Mirosław Kwartnik, Ewa Kwartnik

Realizacja wideo: Kuba Talarczyk, bastek łąkas

Realizacja audio, montaż wideo i CG: bastek łąkas


Czy ulica Kościuszki jest najpiękniejszą ulicą na kuli ziemskiej? Jakie są dźwięki ulicy Kościuszki? Jak mieszkanki Katowic wspominają koncert zespołu The Animals czy występ Josephine Baker w Hali Parkowej? Jakie lokale gastronomiczne odwiedzali mieszkańcy Kościuszki kilkadziesiąt lat temu?

Wysłuchaj rozmowy Urszuli Wójcik, Kamili Porębskiej, Krystyny Heydy i Czesławy Iliwickiej.

 


Jaka była ulica Kościuszki z lat pięćdziesiątych? Co wspólnego z ulicą mają Szewczyk, Rymer, Kilar czy Ziętek? Jakie historyczne wydarzenia sportowe pamiętają mieszkańcy ulicy Kościuszki? W którym miejscu przy Kościuszki można było spotkać Ślązaczki w tradycyjnych strojach?

Wysłuchaj rozmowy Sławomira Puławskiego, Jana Frydmana i Jolanty Stefanek

 


Gdzie mieściła się lodziarnia Capri? Co z ulicą Kościuszki ma wspólnego Michał Scipio del Campo, nestor polskiego lotnictwa? Czy warto udać się na pasterkę do drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Katowicach? Jakie historie łączą z Kościuszki postaci takie jak Bogusław Kaczyński czy Karel Gott?

Wysłuchaj rozmowy Barbary Matuszek, Mirosława Kwartnika i Ewy Kwartnik.

 


Park Kościuszki

Jaki był Park Kościuszki sprzed lat? Jak wyglądał? Z czym kojarzy się mieszkańcom i mieszkankom z okolic? Jakie wydarzenia charakterystyczne dla Parku zapamiętali / zapamiętały?

 


Lokale gastronomiczne przy ul. Kościuszki

Jakie lokale gastronomiczne sprzed lat wspominają rozmówcy i rozmówczynie? Gdzie dawni mieszkańcy kupowali mięso, pieczywo, słodycze? Zielone Oczko, Telimena, Capri, Bachus, Bar mleczny... i wiele innych! Jakich?

 


Hala Parkowa

The Animals, Sośnicka, No to co, Niebiesko Czarni, kino, westerny, Wyścig Pokoju, cyrk, dyskoteki, Gott, Festiwal Pieśni Operowej, Ada Rusowicz, big beat… Co działo się w Hali Parkowej przy Kościuszki? Jak czas spędzali tam mieszkańcy i mieszkanki okolic?

 


Postaci związane z ul. Kościuszki

Michał Scipio del Campo, Kilar, Ligoń, Steller, Ptak, Rymer, Hierowski, Ziętek... i wielu/wiele innych! Jakich? Dowiesz się z poniższego filmu

 


Materiał zrealizowano w ramach projektu „CENTRA SPOŁECZNOŚCIOWE W ŚRÓDMIEŚCIU I ZAWODZIU”

Powrót