przestrzenie sztuki

WYTAŃCZYĆ MALEWICZA

WYSTAWA CHOREOGRAFICZNA

Premiera spektaklu laureatów open calla na koncepcję choreograficzną małego formatu w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Kiedy: 11 października 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 211 

Bilety: 30 zł dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz przed wydarzeniem. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

Pomysł na spektakl wziął się z inspiracji malarstwem Kazimierza Malewicza, a dokładnie jego najsłynniejszym obrazem czyli "Czarnym kwadratem na białym tle". Ten radykalny gest malarza o pozostawienia widza z własną wyobraźnią i odczuciami wydaje nam się bardzo bliski teatrowi tańca.

Marcin Wicha, autor "Kierunku Zwiedzania" mówi, że

Czarny kwadrat zachęca, żeby przeciwstawić się oczywistościom, uwolnić z kolein automatyzmu percepcji, ożywić obrazy, rzeczy, kolory.

Czasy awangardy początku XX wieku to fascynacja powrotem do źródeł - twórczej reinterpretacji motywów sztuki ludowej. Pobudza nas temat przekształcania kroków tańców tradycyjnych w stronę "wielokolorowego kalejdoskopu gradientu".

Chcemy stworzyć konglomerat z połączenia obrazów Kazimierza Malewicza z kathakali, flamenco, oberka i chodzonego. Nie zależy nam na tym, żeby opowiedzieć biografię artysty lub wypowiedzieć tezę o tym, jak stworzył suprematyzm. Sztuka Malewicza staje się dla nas raczej strategią do poszukiwań na styku plastyki i tańca.

Chcemy otworzyć pole fantazji i wspólnie wyobrazić sobie, jak mogłaby ewoluować twórczość Malewicza, gdyby był tancerzem. Widzowie wejdą w zmyśloną przestrzeń wystawy choreograficznej, w której każda sala inspirowana jest innym tematem twórczości Malewicza. W każdej z nich zestawiamy go z inną techniką pracy z osobami tańczącymi, kolorem i stylistyką nawiązującymi do okresów jego malarstwa.

Dramaturgia naszego spektaklu idąc za Kazimierzem Malewiczem bada zagadnienie redukcji jako metody twórczej. W każdej kolejnej sali wystawy jest coraz mniej wszystkiego, ale coraz więcej domysłów i skojarzeń.

koncepcja i reżyseria: Filip Jaśkiewicz i Julia Lewandowska

choreografia: Julia Lewandowska

audioprzewodnik, formy plastyczne: Filip Jaśkiewicz

taniec: Ula Gołdowska, Sławek Juszczak, Ola Nowakowska, Łukasz Szleszyński

muzyka: Łukasz Malok, Amr El Zanaty, Julia Lewandowska

światła: Dastin Greczyło


Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, NIMiT, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki