Przed wielkimi konkursami

Recitale fortepianowe Andrzeja Wiercińskiego

16 i 23 maja 2021 r. (niedziele), godz. 18.00
Retransmisje online z sali koncertowej KMO na profilach społecznościowych Miasta Ogrodów

Dostęp bezpłatny

Andrzej Wierciński – fortepian

Program recitalu 16 maja

Ludwig van Beethoven – IV Sonata fortepianowa Es-dur op. 7: cz. I Allegro molto e con brio
Fryderyk Chopin – Scherzo cis-moll op. 39
  – Etiuda a-moll op. 25 nr 11
Ferenc Liszt – Grandes études de Paganini S.141: nr 6 a-moll
Siergiej Rachmaninow – Études-tableaux op. 39: nr 6 a-moll
György Ligeti – Études: nr 13 „L’escalier du diable”
Siergiej Rachmaninow – Wariacje na temat Corellego d-moll op. 42

Prowadzenie koncertu: Alicja Kotyl

Program recitalu 23 maja

Domenico Scarlatti – Sonata d-moll K. 1
       – Sonata C-dur K. 159
       – Sonata g-moll K. 450
Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni – Chaconne d-moll BWV 1004
Franz Schubert / Ferenc Liszt – Litanei auf das Fest Aller Seelen D.343
Siergiej Prokofjew – VII Sonata fortepianowa B-dur „Wojenna” op. 83:
I. Allegro inquieto
II. Andante caloroso
III. Precipitato

Prowadzenie koncertu: Alicja Przytuła

Miło nam zaprosić naszych wiernych melomanów na kolejne koncerty Andrzeja Wiercińskiego, którego recital zagrany w Mieście Ogrodów 1.03.2021, w dniu 211. urodzin Fryderyka Chopina, spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. Ten znakomity młody pianista w bieżącym roku staje w szranki dwóch renomowanych konkursów muzycznych o randze międzynarodowej. Zarejestrowane w kwietniu dwa recitale ze zróżnicowanym programem stanowią zatem swego rodzaju „próby generalne” przed wylotem do Brukseli na Konkurs Królowej Elżbiety Belgijskiej – jeden z najstarszych (istnieje od 1937 roku) i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Tegoroczna edycja zgromadziła około 60 pianistów kilkunastu narodowości, wśród których Andrzej Wierciński jest jedynym Polakiem. Pierwszy etap już za nami; w dniach 10–15.05 odbywają się przesłuchania półfinału, do którego zakwalifikowano jedynie 12 pianistów. Finałowy etap z 6 uczestnikami zaplanowano na tydzień 24–29.05, a laureaci konkursu zaprezentują się podczas 2 koncertów 7 i 9.06.

Jesienią natomiast Andrzej Wierciński weźmie udział w jeszcze starszym (istnieje od 1927 roku) i równie prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Warto podkreślić, iż oba wymienione konkursy w 1957 roku znalazły się w gronie kilkunastu członków-założycieli Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych (WFIMC) z siedzibą w Genewie, obecnie zrzeszającej około 120 najsławniejszych konkursów, w tym 6 odbywających się w Polsce.