Design jako narzędzie uważności
dekoracja

Design jako narzędzie uważności

Wykład Marty Więckowskiej w ramach Obserwatorium Designu

Kiedy: 7.03.2025, godz. 16 
Gdzie: Sala 101, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2
Wstęp wolny


Podczas spotkania istnieje możliwość potwierdzenia realizacji delegacji.


Podczas wykładu osoby biorące udział poznają, jak projektowanie może wspierać pracę zespołową oraz poprawiać jakość usług publicznych. Dowiedzą się, jak świadome podejście do potrzeb odbiorców i odbiorczyń i analiza procesów administracyjnych wpływa na ich efektywność. Jako osoby zaangażowane w tworzenie usług posiadają unikalną perspektywę, która pozwala na identyfikowanie obszarów wymagających zmian. Wykład pomoże im odkryć sposoby na skuteczne zbieranie obserwacji i przekształcanie ich w konkretne rozwiązania. Dzięki praktycznym przykładom uczestnicy i uczestniczki lepiej zrozumieją swoje role w zespole projektowym i nauczą się dostrzegać potencjał do innowacji, które poprawiają doświadczenia użytkowników i usprawniają działanie instytucji.
 
dr Marta Więckowska
– Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku wzornictwo (2007). Obecnie pracuje jako projektantka oraz pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Projektowania Komunikacji Wizualnej na Wydziale Projektowym ASP. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej oraz badaniach UX, akcentując rolę badań w procesie projektowym, które są kluczowe dla rozwoju innowacji. Szczególnie bliskie jest jej podejście inclusive design. W latach 2010–2013 była członkinią zespołu Design Silesia, gdzie odpowiadała za organizację przedsięwzięć promujących dobre praktyki projektowe oraz design jako narzędzie poprawy jakości przestrzeni publicznej i usług. Jej działania miały na celu zaspokajanie oczekiwań społecznych oraz wspieranie innowacyjności w regionie. W latach 2016–2024 pełniła funkcję dziekana Wydziału Projektowego. Jej misją jest ciągłe doskonalenie procesu edukacyjnego. Jest inicjatorką i współautorką nowego programu studiów magisterskich Inclusive Design: Healthcare and Social Well-being. Entuzjastka integracji i nieszablonowych metod budowania zespołu, nieustannie poszukuje inspiracji oraz nowej wiedzy. W 2018 ukończyła Leadership Academy for Poland. Obecnie prowadzi Pracownię projektowania i badań interakcji oraz pełni funkcję pełnomocnika dziekana ds. programu studiów II stopnia na kierunku wzornictwo.
 
W przypadku pytań – prosimy o kontakt: badania@miasto-ogrodow.eu
Jeśli potrzebujesz narzędzi lub usług dostępu – prosimy o kontakt: badania@miasto-ogrodow.eu
 
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. 

Powrót