dekoracja

XXII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

Od 18 do 24 listopada na kilku katowickich scenach zagości XXII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”.

 

Konkurs o Laur Konrada to, jak zawsze, centralny punkt programu Interpretacji. Pięć wybranych do tej edycji spektakli młodych reżyserek i reżyserów (którzy debiutowali na profesjonalnej scenie nie później niż 15 lat temu) to produkcje podejmujące istotne dla dzisiejszego świata tematy przedstawiane w intrygujący sposób, z wykorzystaniem narzędzi, jakie oferuje współczesny, wrażliwy i myślący teatr.

Od 19 listopada do 23 listopada publiczność zobaczy: „Kiedy stopnieje śnieg” w reż. Katarzyny Minkowskiej z TR Warszawa, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły z Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa i Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc, „Goście Wieczerzy Pańskiej” w reż. Tomasza Fryzeła z Nowego Teatru w Warszawie, „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reż. Małgorzaty Wdowik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz „Dzieje grzechu” w reż. Wojtka Rodaka z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Reżyserki i reżyserzy przyglądają się w swoich spektaklach takim zagadnieniom jak kryzys rodziny (Minkowska), odchodzenie bliskiej osoby (Pakuła), kontemplacja braku nadziei w dzisiejszym świecie (Fryzeł), dojrzewanie w obliczu doświadczenia straty i żałoby (Wdowik) czy kobiece ciało, jego seksualność i wyzwalanie go z konwencji (Rodak).

Festiwal rozpoczną i zakończą spektakle, które oddają głos kobietom. Dzieła mistrzowskie w reżyserii artystek i artystów wyznaczających nowe kierunki rozwoju polskiego teatru.

18 listopada zobaczymy spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny” w reż. Marty Górnickiej, przygotowany przez Fundację Chór Kobiet z Warszawy i Maxim Gorki Theater w Berlinie. To spektakl o kobietach i wojnie, o mechanizmach obronnych, o odpowiedzialności oraz o rytuałach przemocy wojennej wobec kobiet i cywili. W skład chóru, który tworzy spektakl, wchodzi 21 ukraińskich, polskich i białoruskich kobiet w wieku od 9 do 71 lat, każda z wyjątkowym doświadczeniem politycznym i inną historią życiową, uciekinierek z Mariupola, Kijowa, Irpienia i Charkowa.

Na zakończenie festiwalu 24 listopada widzowie zobaczą „Underground Girls” w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Ilkhom z Uzbekistanu. Spektakl o systemowej przemocy wobec kobiet uwikłanych w patriarchat, w szczególności w krajach Azji Środkowej. Skrzywanek, obecnie zastępca dyrektorki ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie i zdobywca Lauru Konrada w 2022 roku, stworzył przedstawienie, które w Uzbekistanie próbowano ocenzurować.

Przed spektaklem pięcioosobowe jury konkursu przedstawi swój werdykt i przyzna Laur Konrada. W tej edycji w jury zasiądą: aktorka Dominika Bednarczyk, dramaturg i scenarzysta Paweł Demirski, scenografka Barbara Hanicka, krytyk teatralny i kurator projektów Tomasz Kireńczuk oraz reżyserka Ewelina Marciniak.

Podczas „Interpretacji” odbędą się także dwa inne konkursy: na najlepszą reżyserię słuchowiska radiowego i na najlepszą reżyserię spektaklu telewizyjnego. W ich ramach zaprezentujemy pięć słuchowisk teatralnych Teatru Polskiego Radia oraz pięć spektakli telewizyjnych zrealizowanych w ramach projektu Teatroteka WFDiF.

Wśród autorów słuchowisk o nagrodę powalczą: Anna Szamotuła (“Salto mortale”), Michał Wdowiak (“Nasza kamienica”), Daria Kopiec (“Moniza Clavier”), Przemysław Wyszyński (“Ucieczka”) i Tadeusz Kabicz (“Kroki”). 

W konkursie spektakli telewizyjnych znajdą się produkcje takich reżyserów jak: Luiza Budejko (“Taniec z ofiarą”), Tadeusz Kabicz (“Królowa boazerii”), Jakub Zubrzycki (“Nóż rodowy”), Fryderyk Najda (“Długo nic a potem wcale”) i Bartłomiej Błaszczyński (“Wybierz ten cholerny dywan”). 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz spektaklu „Kwartet dla czterech aktorów” w wykonaniu Naszego Teatru z Chicago w reż. Andrzeja Krukowskiego i zespołu. Będzie okazja przyjrzeć się, co proponują widzom i jak działają polonijne teatry za granicą.

Festiwal zapowie w sobotę 16 listopada prolog – spektakl „Korfanty. Rebelia!” w reż. Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Festiwal, jak zawsze, zachęci do odwiedzania różnych scen w Katowicach. Spektakle obejrzymy w Teatrze Śląskim, Teatrze Korez, Scenie Gliwicka 120, Pałacu Młodzieży oraz w Szkole Filmowej w Katowicach. Słuchowiska zagoszczą w Teatrze Bez Sceny.

W wyborze spektakli konkursowych w konkursie o Laur Konrada i spektakli mistrzowskich doradzała komisja kwalifikacyjna w składzie: Dorota Buchwald – teatrolog, praktyk i teoretyk dokumentowania teatru, pomysłodawczyni i redaktor elektronicznej Encyklopedii Teatru Polskiego; Michał Centkowski – publicysta, kurator, recenzent teatralny tygodnika „Przegląd” i polskiej edycji pisma „Vogue” oraz Katarzyna Niedurny – teatrolożka i dziennikarka publikująca w licznych mediach branżowych i ogólnotematycznych.

Organizatorem i sponsorem festiwalu jest Miasto Katowice, wykonawcą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.


Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

 

 

 


Spektakl „Underground Girls” w reż. Jakuba Skrzywanka z Teatru Ilkhom z Uzbekistanu sfinansowano przez Unię Europejską NextGeneration EU.

kpo, flaga rp, sfinansowane przez UE NextGenerationEU


 

 

 


Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową festiwalu [link otworzy się w nowym oknie]