Raport Sound Diplomacy

Raport Sound Diplomacy

 

Katowice – Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, przygotowało program „Polityka Muzyczna Katowic”

Celem jest podjęcie działań zmierzających do zainicjowania, a następnie konsekwentnego realizowania programu zrównoważonego rozwoju miasta (a tym samym także całej branży muzycznej w mieście) poprzez muzykę.

Program opracowali konsultanci z organizacji Sound Diplomacy – światowego lidera w dziedzinie wspierania muzycznych przemysłów kreatywnych. Z ich doświadczenia korzystały m.in. władze Berlina, brytyjska agenda Arts Council czy twórcy norweskiego, rządowego projektu promocji muzyki Music Norway. 

Katowice są pierwszym miastem w Polsce wdrażającym politykę rozwoju życia muzycznego poprzez przemysły kreatywne. 

- Euro muzyczne może być równie ważnym przedsięwzięciem, jak Euro piłkarskie – i może przynieść nie do przecenienia korzyści zarówno wizerunkowe, jak i dla lokalnej gospodarki. Miasto Muzyki jest tyle miastem sztuki, ile innowacyjności i przedsiębiorczości, bezpośrednio wpływając na lokalny rozwój – podkreśla Piotr Zaczkowski, dyrektor instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Jest oczywiste, że ze światowej klasy uczelniami muzycznymi oraz spuścizną bluesową, hip-hopową, metalową aż po śpiew a capella, Katowice od początku były miastem muzyki. Katowice posiadają 24 sale koncertowe, 30 mniejszych miejsc koncertowych, 7 lokalnych wytwórni fonograficznych, 12 studiów nagrań. W mieście odbywa się 27 festiwali.

Osiem miesięcy badań pokazało, że chociaż Katowice silnie rozwinęły gałęzie muzyczne, włącznie z wydarzeniami, festiwalami – brakuje im szeregu innych elementów, które należy rozwinąć i utrzymać. Chociaż kształcenie artystyczne pozostaje na wysokim poziomie we wszystkich instytucjach dydaktycznych, brakuje integracji tego kształcenia z przekazywaniem kompetencji pozwalających poruszać się w branży muzycznej.

W ocenie twórców raportu, Katowice mają szansę stać się nie tylko najbardziej innowacyjnym miastem muzyki w Polsce, ale także modelowym miastem muzyki UNESCO. 

 

POZNAJ RAPORT SOUND DIPLOMACY>>

DOWNLOAD THE DOCUMENT KATOWICE MUSIC STRATEGY >>