kobieta unosi dziecko. śmieją się

Contact Families Show

Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Prezentacja spektaklu laureata otwartego naboru na prezentacje spektaklu średniego formatu.

Kiedy: 18 października 2023, godz. 17.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala koncertowa

Spektaklu dedykowany dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.
Aktywny udział i działania na scenie zalecane dla dzieci 2+, mniejsze dzieci będą mogły się zaadaptować z pomocą opiekunów.
W trakcie spektaklu wykorzystywana jest muzyka elektroniczna wykonywana na żywo.

Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch
Muzyka: Franciszek Araszkiewicz
Elementy scenograficzne: Filip Wańtuch

Contact Families Show to choreograficzny performans dla rodzin przygotowany w trakcie procesu warsztatowego z dziećmi w wieku 1,5-5 lat oraz ich opiekunami. Podczas tych spotkań członkowie i członkinie grupy poznawali/poznawały twórczość współczesnych choreografów, improwizowali, pracowali ucząc się metod Contakids i innych praktyk somatycznych, ale przede wszystkim rozpoznawali swoje własne potrzeby ruchowe w zabawie, która angażowała zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Choreografia składa się z działań, których kolejność jest wynikiem losowych wyborów
uczestników dokonywanych w trakcie dziania się performansu, dzięki czemu pojawia się dużo miejsca na improwizacje, a spotkanie jest unikatowe i niepowtarzalne.
Intensywność zaangażowania zależy od każdego/każdej indywidualnie, a na scenie kreowana jest przestrzeń demokratyczna i swobodna, w której każda aktywność
(a także jej brak) jest akceptowana.

Realizacje Anny Wańtuch kierowane są do rodzin z małymi dziećmi. Jej akcje twórcze wykorzystują eksperymenty taneczne, które służą pielęgnowaniu więzi i relacji. W ten sposób tworzy się przestrzeń wypełniona tańcem, radością, bliskością oraz wspólną zabawą. Atmosfera ta udziela się także widowni, która – jeśli tylko chce – może uczestniczyć w widowisku lub zainspirować się do własnych poszukiwań.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Fot. Michał Grocholski

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, NIMiT, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki