element dekoracyjny

Katowicka Runda Teatralna #3

Trzecia odsłony Katowickiej Rundy Teatralnej! 

WYNIKI NABORU!
Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki naboru uczestników warsztatów dramatopisarskich
w ramach 3. odsłony Katowickiej Rundy Teatralnej!
[link otworzy się w nowej karcie]

 

Wraz z realizacją trzeciej odsłony projektu Katowicka Runda Teatralna zapraszamy do udziału w warsztatach dramatopisarskich, które poprowadzą: Jolanta Janiczak, Daria Sobik oraz Ishbel Szatrawska.

Od grudnia 2023 r. do czerwca 2024 r. grupa maksymalnie 15 osób pracować będzie nad tekstami inspirowanymi Katowicami. Miasto stać się może kanwą opowieści, miejscem akcji lub też jedynie pretekstem.

Powstałe utwory staną się scenariuszami spektakli do których inscenizacji zaprosimy teatry funkcjonujące w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 


ZASADY UDZIAŁU

Zgłoszenia drogą mailową od 30 października do 17 listopada 2023 r. do godz. 23.59 pod adresem: marlena.hermanowicz[at]miasto-ogrodow.eu

Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu warsztatów i postanowień umowy zawieranej przez organizatora z osobą uczestniczącą.

Wiadomość opatrzyć należy tytułem: „Warsztaty dramatopisarskie - nabór”.

Zgłoszenie powinno zawierać: dane kontaktowe uczestnika, krótki biogram oraz oryginalny, autorski tekst (bądź jego fragment) nie przekraczający 5 stron maszynopisu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Regulamin warsztatów dramatopisarskich [pdf, 202 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Wzór umowy [pdf, 158 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Pytania dotyczące naboru kierować prosimy do koordynatorek projektu:
Marlena Hermanowicz: marlena.hermanowicz[at]miasto-ogrodow.eu
Katarzyna Wiaderny: katarzyna.wiaderny[at]miasto-ogrodow.eu


Katowicka Runda Teatralna to kompleksowy projekt teatralny wspierający młodą, rodzimą dramaturgię oraz teatry nieinstytucjonalne. W ramach przedsięwzięcia wybitni polscy dramatopisarze prowadzą grupy warsztatowe, których uczestnicy mają za zadanie stworzenie nowatorskich tekstów dramatycznych i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Powstałe scenariusze przekazywane są następnie w ręce teatrów nieinstytucjonalnych, które przygotowują ich inscenizacje. Premiery spektakli traktujące o współczesnej nam rzeczywistości prezentowane są w formie dwudniowego maratonu teatralnego. Rezultaty prac teatrów ocenia komisja konkursowa złożona z cenionych autorytetów w dziedzinie kultury, przyznając zespołom nagrody finansowe. Formuła ta stymuluje rywalizację artystyczną, pozwala na zderzenie dyskursów oraz motywuje twórców do rozwoju. Projekt wzbogaca repertuary teatrów o nową jakość oraz poszerza spektrum twórców piszących teksty z myślą o scenie teatralnej.

Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2017 roku. Jolanta Janiczak, Weronika Murek oraz Paweł Demirski przeprowadzili warsztaty dramatopisarskie, w efekcie których powstało 12 scenariuszy inspirowanych Katowicami. Inscenizacji tekstów podjęły się teatry nieinstytucjonalne z Katowic. Siedem z nich miało swoje premiery w trakcie maratonu teatralnego 10 i 11 listopada 2017 r. Efekty prac teatrów oceniała komisja konkursowa złożona z cenionych autorytetów związanych ze środowiskiem teatru (w składzie: Agata Duda-Gracz, Weronika Szczawińska i Artur Pałyga). Swój głos miała również publiczność.

Druga edycja projektu zrealizowana została w latach 2018/2019. W roku 2018 odbyły się wyłącznie warsztaty dramatopisarskie (maj-listopad 2018 r.), które poprowadziły: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Łucja Iwanczewska oraz Anka Herbut. W roku 2019 pod okiem tutorów (Aneta Groszyńska, Błażej Peszek, Wojciech Faruga) zrealizowano inscenizacje powstałych tekstów. Teatry funkcjonujące w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaprezentowały premiery w trakcie finałowego maratonu teatralnego w listopadzie 2019 r. Prace teatrów oceniła komisja konkursowa w składzie dr hab Justyna Jaworska, Remigiusz Brzyk, Iwona Woźniak. Przez minione 4 lata twórcy zaangażowani w dotychczasowe edycje rozwijali swoje umiejętności i goszczą dziś pośród laureatów największych konkursów dramatopisarskich w kraju, realizują własne produkcje, publikują w miesięcznikach branżowych, prowadzą własne zajęcia. Katowicka Runda Teatralna powraca w trzeciej odsłonię w roku 2023 r. 


BIOGRAMY PROWADZĄCYCH

Jolanta Janiczak — absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i aktorskiego Lart Studio, dramaturżka i dramatopisarka. Od 2008 roku pracuje jako dramaturg z Wiktorem Ru-binem, współtworząc oryginalny język teatralny. Ich wspólne spektakle są obecne na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce, i za granicą. Jest autorką wielu dramatów mię-dzy innymi  „Ofelii” „Joanny Szalonej, królowej”, „ Carycy Katarzyny”, „Detroit, historia ręki”, „Żon stanu, dziwek rewolucji a może uczonych białogłów”, „Hrabiny Baory” „Sprawy Gorgo-nowej”, „Mrowiska, z życia dobrej służącej”  wystawianych  na najważniejszych scenach w Polsce, spektakle oparte na jej tekstach wygrywały wiele festiwali między innymi dwukrotnie festiwal Raport.  Laureatka Paszportu Polityki 2014 oraz  programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska” 2014, dwukrotna zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku za dramat SPRAWA GORGONOWEJ i w 2021 za „I tak nikt mi nie uwierzy” oraz wielu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych.  Jej dramaty doczekały się licznych publikacji w kraju i zagranicą, tłumaczone między innymi na rosyjski, niemiecki, gruziński, portugalski, rumuński, hebrajski itd. Prezentowane w formie czytań w Berlinie, Nowym Jorku, Tibilisi itd. Podejmowane przez nią tematy dotyczą przede wszystkim kobiet i ich miejsca w historii, relacji między ciałem i polityką. Janiczak tworzy swój rozpoznawalny, oryginalny, poetycki, bardzo wyrazisty język w którym najbardziej intymne sprawy stają się materiałem  politycznych rozstrzygnięć, filozo-ficznych dociekań, próbą samego języka.  Jest jednym z najwyrazistszych i najradykalniej-szych głosów feministycznych w kraju. 

 

Daria Sobik — dramaturżka, dramatopisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Finalistka 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistka Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, finalistka konkursu Młod(sz)a Polska w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, półfinalistka konkursu dramaturgicznego w TR Warszawa „Nigdy nie będziesz szła sama”. Laureatka (wraz z Pamelą Leończyk) Nowego Yoricka w ramach 27. Festiwalu Szekspirowskiego. W 2020 wyróżniona Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W latach 2017-2022 kierowniczka literacka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. 
Jako dramaturżka pracowała przy spektaklach m.in. Martyny Majewskiej ("Sprawa. Dzieje się dziś" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy), Justyny Łagowskiej ("niezgoda.jpg" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), Yojiro Ichikawy ("Wycinanki" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i New National Theatre w Tokio), Emilii Piech ("Motyle" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy) czy Pameli Leończyk ("Tęsknica" oraz "Zimowa Opowieść" w Teatrze Powszechnym w Warszawie). Jej sztuki publikował miesięcznik Dialog i Notatnik Teatralny.

 

Ishbel Szatrawska — ur. 1981 w Olsztynie. Dramatopisarka, powieściopisarka, teatrolożka, felietonistka „Polityki”. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka m.in. takich dramatów jak „Wolny strzelec” (w ramach konkursu stypendialnego Dramatopisanie organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie), „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (wsród nagród i wyróżnień m.in. nominacja do Paszportu Polityki, Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2023, nagroda Olśnienia Empiku, wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Eurodram), „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” (finał 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, shortlista Theatertreffen – Berliner Festspiele 2022) czy „Polowanie” (teatr tv w reżyserii Julii Ruszkiewicz nagrodzony na 21. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach oraz uhonorowany główną nagrodą w kategorii „Best Filmed Theater” na międzynarodowym festiwalu LogCinema w Buenos Aires). We wrześniu 2023, nakładem Wydawnictwa Cyranka ukazała się „Toń”, jej pierwsza powieść. Mieszka i pracuje w Krakowie.