Tradycyjne ozdoby świąteczne i stroje kolędnicze

Tradycyjne ozdoby świąteczne i stroje kolędnicze

Warsztaty i wykład

Tradycyjne ozdoby świąteczne i stroje kolędnicze - warsztaty i wykłady w ramach projektu "Ślōnskie kolyndowaniy"

Kiedy: 15 grudnia 2024, godz. 12-19
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: mariola.kulawiak@miasto-ogrodow.eu

Czy pamiętasz choinkę u swoich dziadków i stare ozdoby choinkowe? Często wykonywane z opłatka lub słomy, z użyciem bibułki, papieru i innych materiałów, zbieranych przez rodzinę cały rok. A może zapadły Ci w pamięć napotkane w skansenie czy na starych zdjęciach kostiumy kolędników, kolorowe, bajkowe, z maskami i elementami ze słomy, futra i bibułki? Teraz będzie okazja na wspominki, powrót do przeszłości, a może na kontakt z czymś całkiem nowym! Bez względu na umiejętności i doświadczenie, będziemy dobrze bawić i splatać kreatywność z tradycją.

Mamy przyjemność zaprosić Was na całodniowe przygotowania do Bożego Narodzenia w ramach projektu "Ślōnskie kolyndowaniy" 15 grudnia! Na te przygotowania złożą się warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych z naturalnych materiałów, warsztaty tworzenia kostiumów kolędniczych z materiałów recyklingowych, wspólne zdobienie pierników oraz wspaniały wykład o śląskich tradycjach bożonarodzeniowych i kolędniczych.

 

HARMONOGRAM:

 

12:00-13:30 – warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych z papieru (prowadzi Anna Niedzielska), sala 101 KMO

13:30-14:30 – wspólne zdobienie pierniczków, Strefa Centralna

14:00-15:30 – warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy (prowadzi Anna Niedzielska) , sala 101 KMO

16:00-17:00 – wykład o tradycjach bożonarodzeniowych i kolędniczych na Śląsku (prowadzi Grzegorz Odoj), Strefa Centralna

17:00-19:00 – warsztaty tworzenia kostiumów kolędniczych (prowadzą Joanna Hrobak i Anna Niedzielska), sala 101 KMO

Na wszystkie powyższe wydarzenia WSTĘP WOLNY, ale na wszystkie (poza wykładem!) obowiązują ZAPISY i jest LIMIT MIEJSC!
Zapisy oraz odpowiedzi na pytania pod adresem: mariola.kulawiak@miasto-ogrodow.eu , w temacie maila proszę podać ZAPISY NA WARSZTATY i dodać SŁOMA/PAPIER/PIERNIKI/STROJE, w zależności od tego, na jakie warsztaty chcecie się zapisać. W treści maila napiszcie, kogo zapisujecie (imię, nazwisko każdej zapisywanej osoby) oraz wiek uczestników. Warsztaty rekomendowane są dla dorosłych, młodzieży oraz starszych dzieci (od 6 roku życia) pod opieką dorosłych.

 

W ramach projektu odbywają się także cotygodniowe warsztaty kolędnicze (pozostały jeszcze spotkania 9 i 16 grudnia), podczas których uczymy się grać i śpiewać śląskie kolędy ludowe oraz przygotowujemy się na wspólne odwiedziny kolędnicze w środowiskach osób potrzebujących. Wspólny występ grupy warsztatowej – orszak kolędniczy w Domu Seniora i Domu Pomocy Społecznej w strojach i z repertuarem przygotowanym podczas warsztatów będzie zwieńczeniem Projektu "Ślōnskie kolyndowaniy".

Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/1043289744162492 [link otworzy się w nowym oknie]

 

O prowadzących:

Anna Niedzielska – absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, terapeutka zajęciowa, plecionkarka. Uczestniczka licznych kursów certyfikowanych i szkoleń z zakresu rzemiosł ludowych – między innymi w Akademii Łucznica, Pracowni Rzemiosł Dawnych. W Wielkiej Brytanii uczyła się sztuki wyplatania u Amandy Rayner w Wyldwood Willow oraz u Julie Gurr w Willowweawer. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy oraz Brytyjskiego stowarzyszenia plecionkarzy The Basketmakers’ Associacion. Od kilku lat prowadzi warsztaty tradycyjnego rękodzieła w terenie, oraz we własnej pracowni: SNOP design na dworcu PKP w Bytomiu, gdzie prowadzi stałe zajęcia i warsztaty okazjonalne, a także wyplata kosze.

 

Joanna Hrobak – konstruktorka i projektantka odzieży, krawcowa. Od zawsze szyje z materiałów recyklingowych, szczególnie uwielbia wełnę i tkaniny podarowane z dna szafy. Tworzy scenografie i kostiumy do warsztatów i rodzinnych spektakli. Jest autorką serialu dokumentalnego Nowa Epoka Jakli, w którym rekonstruowała i projektowała swoją własną wersję śląskiej jakli. Razem z mężem jako Ministerstwo Zabaw Podwórkowych prowadzi animacje i warsztaty artystyczne na dosłownie każdy temat oraz warsztaty zabaw wzmacniających rodzinne więzi. Tworzą autorskie spektakle muzyczne i piosenki. Pomagają dzieciom i dorosłym odnaleźć wspólny język przez muzykowanie, taniec, teatr i szczerą komunikację. 

 

dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ – etnolog i antropolog kulturowy, pedagog. Zasadniczy nurt jego zainteresowań to antropologia miasta, współczesne zjawiska społeczno-kulturowe, tożsamość kulturowa społeczności lokalnych, edukacja regionalna, wielokulturowa i międzykulturowa oraz problemy integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Prowadził liczne badania terenowe na Górnym i Dolnym Śląsku, na Podlasiu, w Małopolsce i na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Autor blisko dwustu publikacji naukowych, popularnonaukowych i dydaktycznych. Współtwórca programów kursów i warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych i liceum z zakresu edukacji regionalnej, wielokulturowej oraz międzykulturowej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upowszechniania nauki i oświaty oraz pracę społeczną.

 

O projekcie:
Projekt „Ślōnskie kolyndowaniy" zakłada promocję i podtrzymywanie tradycji śląskich związanych z kolędowaniem i obchodami Bożego Narodzenia. Projekt ma także na celu przywrócenie regionalnym tradycjom świątecznym wymiaru społecznego i użytkowego, integrację międzypokoleniową i przekazywanie kolejnym pokoleniom elementów tradycji oraz przywrócenie równowagi między wirtualnym a fizycznym uczestnictwem w kulturze.

 

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU

Powrót