DENDRO | Święto Osy
dekoracja

DENDRO | Święto Osy

MHL! #42

Kiedy: 6.05 godz. 19.30 (bramka), godz. 20.00 (start)
Gdzie: Music Hub*, Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice) 

Bilety: 30 zł online / na bramce [link otworzy się w nowym oknie]

* Music Hub (poziom minus jeden, wejście od strony Jazz Clubu Hipnoza)

 

We wtorek 6 maja zapraszamy do odkrycia poezji na elektrosaxach, jak sam o sobie mówi duet DENDRO (Wojtek Brzoska, Michał Sosna) a także na Święto Osy - jazz wyrastający z blokowisk, nawiązujący zarówno do klasyki (Getz, Shorter, Corea, Tyner), współczesnych mistrzów (Potter, Lovano, Wilkins, Halvorson), hip-hopu i awangardy XX wieku, ale przepuszczony przez filtr zakurzonych katowickich chodników.

 

DENDRO

poezja na elektrosaxach

Saksofonista Michał Sosna oraz poeta Wojciech Brzoska postanowili połączyć siły i stworzyć nową, psychodeliczno - transową przestrzeń . Hipnotyczne dźwięki Sosny towarzyszą melogadanym przez Brzoskę wierszom - również niepokojącym, a kiedy indziej bardziej ironicznym. Nieoczywista całość wybrzmiewa bardzo gęsto. DENDRO mocno angażuje i oblepia, przylegając do słuchacza niczym kora do drzewa.


WOJCIECH BRZOSKA, ur. 1978. Poeta; major w stanie spoczynku. Wydał kilkanaście książek poetyckich (ostatnio - Dziesięć tysięcy kroków). Publikował m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Przekroju”, „Lampie” oraz w takich zagranicznych pismach, jak „Manuskripte” (Austria), „Ostragehege” (Niemcy), „Cordite Poetry Review” (Australia) i „Sodobnost” (Słowenia). Jego wiersze tłumaczono na język angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. W 2023 roku tom Plejady, w przekładzie Jurija Matewoszczuka, został opublikowany w języku ukraińskim w wydawnictwie "Krok" jako Стожани. W 2022 roku w wydawnictwie Biblioteki Śląskiej ukazała się monografia Poetyka ucha. Od kilkunastu lat zajmuje się także działalnością muzyczną: zespoły Brzoska i Gawroński, Brzoska Kolektyw (wcześniej Brzoska/Marciniak/Markiewicz), Piksele i Dendro. Pomysłodawca adresowanego do osadzonych Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta. Mieszka w Katowicach. Strona autorska: www.wojciechbrzoska.pl.

MICHAŁ SOSNA – saksofony, głos, melodyka, elektronika. Improwizujący i poszukujący eksperymentator, najczęściej poddający akustyczne brzmienia instrumentów dętych i wokalu elektronicznej obróbce na żywo. Członek zespołów: Przestrzeń, Dendro, Oziu/Sosna, Sosna/Żyła, Z lasu, Pasimito. Współtworzył zespoły: Huncwot („Ballady plebejskie”), Akurat ("Nowy lepszy świat"), MorF („7 Liquid Forms”, „Formalina”), Sensorry ("38:06"), hipiersonik („Czarna skrzynka”),The Abstinents ("the Absinents", "Holicy"), Las Rzeczy („Olbrzym”). Współpracował i współpracuje z wieloma niezależnymi artystami i zespołami m.in Babu Król, Pogodno, DJ Jaroz, Agnieszka Łapka, Maciek Szymczuk, Gosia Pauka, 3 dni później, Clapham South, Ms no One, Korbowód, Czary mary koszmary i ćmy, Wszystko dla szpanu.

W 2013 r. nawiązał współpracę z legendę brytyjskiego space rocka, grupą  Hawkwind, z którą do dzisiaj zagrał blisko 40 koncertów w Wielkiej Brytanii (m. in Glastonbury Festival 2019) oraz nagrał trzy albumy: "At the Roundhouse" 2017 r., „All Aboard the Skylark” 2019 r., “Stories from time and space” 2024 r. Stworzył muzykę do spektaklu “40% do miłości” w reż. Aleksandry Respondek. Bierze udział w spektaklach teatralnych: "Miłość w Leningradzie" reż. Łukasz Czuj, „Gdziekolwiek. Wibracje na temat Grechuty” reż. Mariusz Kiljan, „Trzecioligowy życia król” reż. Łukasz Czuj, „Don Kochot” reż. Jakub Kabus, „Wyspa mojej siostry” reż. Joanna Piwowar

Święto Osy

to zespół, który wyrósł na polskim gruncie – nie zawsze żyznym, ale pełnym wyzwań i inspiracji. Repertuar z którym przychodzą potrafi zachwycać, zaskakiwać i porywać. Dzielnie przebija się przez szum informacji i narzucone schematy.

Zespół z wiarą że ich muzyka obroni się sama, konsekwentnie buduje swój język i tworzy przestrzeń dla wszystkich poszukujących czegoś więcej niż dźwięki. 

Członkowie zespołu to laureaci najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, finaliści Jazz Juniors i Jazzu nad Odrą, zdobywcy Grand Prix na Bielskiej Zadymce i Kluczu do Kariery, wyróżniani w Jazz Top 2024. Mają na koncie koncerty na prestiżowych festiwalach, płyty, nagrody i uznanie krytyków.

Ich muzyka wyrasta z blokowisk. To dźwięki, które idą własną drogą, nie oglądając się za siebie. Znajdziecie tu echa klasyki (Getz, Shorter, Corea, Tyner), współczesnych mistrzów (Potter, Lovano, Wilkins, Halvorson), hip-hopu i awangardy XX wieku, ale wszystko przepuszczone przez filtr zakurzonych katowickich chodników i dźwięków tramwajów o szóstej nad ranem.

Autorskie kompozycje Cyryla Lewczuka (saksofon), Jana Maciejowskiego (fortepian) i Kajetana Skonecznego (wibrafon) to przestrzenie, które raz się rozpadają, raz hipnotyzują – pełne napięcia, ale nigdy niepewne. Sekcja rytmiczna – Kacper Kałuża (perkusja) i Jan Dudek (kontrabas) – to żarliwy i niezłomny fundament zespołu, który pozwala solistom unieść się wysoko ponad scenę.

Święto Osy nie udaje

FB [link otworzy się w nowym oknie]

IG [link otworzy się w nowym oknie]

YT [link otworzy się w nowym oknie]

 

 

 

 

Powrót