Paweł Urbanowicz - Pedagog w Podróży

Paweł Urbanowicz – Pedagog w Podróży

Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice

Kiedy: 4, 5 sierpnia 2023, godz. 17.00 – 20.00

Gdzie: Akademia Muzyczna w Katowicach, ul. Francuska 12, sala 115

Wstęp bezpłatny

Zapraszamy na warsztaty z tańca współczesnego prowadzone przez Pawła Urbanowicza – aktora, tancerza, absolwenta PWST WTT. 

Warsztaty skierowane są do osób tańczących na różnym etapie zaawansowania

Program spotkania oparty jest na biomechanice.

Biomechanika jest nauką badającą różnorakie mechanizmy rządzące układem ruchu człowieka. To podstawowa wiedza, na której opierają się wszelkie istniejące techniki pracy z ciałem. W kontekście teatru fizycznego jest to spis zasad i ćwiczeń pozwalających na dogłębne zrozumienie i praktyczne doświadczenie olbrzymich możliwości ludzkiego ciała jako środka wyrazu, nośnika treści oraz energii.

Podczas warsztatów przyjrzymy się, jaki wpływ na samoorganizację naszego układu ruchu mają czynniki zewnętrzne (grawitacja, podłoże, partner czy rekwizyt) oraz doświadczymy, jak zachowuje się nasze ciało poddane siłom fizycznym oraz pędowi. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy w sekwencjach tanecznych w górze i w podłodze. Przyjrzymy się relacji ciało-umysł oraz wykorzystamy jej skutki jako potencjalne narzędzia do pracy twórczej. 

Paweł Urbanowicz - współzałożyciel Vagabond Physical Collective oraz Teatru Nowszego. Jako tancerz kształcił się głównie w Polskiej Technice Tańca Współczesnego Jacka Łumińskiego, lecz jego alfabet ruchowy silnie bazuje również na technice Limona oraz metodzie Dynamic Phrasing Macieja Kuźmińskiego.

Jako aktor i reżyser korzysta głównie z doświadczenia zdobytego podczas wieloletniej pracy z Janem Peszkiem (najpierw jako student, następnie jako asystent pedagoga, a ostatecznie jako asystent reżysera).

Podczas tworzenia kreacji scenicznych bazuje na technikach aktorskich Michaiła Czechowa oraz zasadach kompozycji Viewpoints Method oraz teatru instrumentalnego Bogusława Schaeffera.

Od 16 roku życia szkoli się w prowadzeniu warsztatów teatralnych, od 18 zaś w warsztatach tanecznych i ogólnoruchowych.

Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów z biomechaniki, teatru fizycznego i technik funkcjonalnych tańca współczesnego.


Pedagog w podroży to propozycja programowa, która popularyzuje osiągnięcia lokalnych twórców i metody pracy nauczycieli tańca z różnych ośrodków tanecznych w kraju. Program otwarty jest na wszelkie trendy i gatunki taneczne. Każdy z przedstawicieli ośrodków Przestrzeni Sztuki proponuje nauczycieli i opłaca ich honorarium. Ośrodek przyjmujący ustala terminy, organizuje grupy uczestników i promuje warsztaty; zapewnia zakwaterowanie.


Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

MKiDN, Instytut Teatralny, Przestrzenie Sztuki