Portrety Kompozytorów Polskich
Dział Edukacji Muzycznej przygotował cykl audycji video pt. „Portrety Kompozytorów Polskich”.
Autorka scenariuszy i narratorka, Alicja Kotyl, w poszczególnych odcinkach przedstawia życie
i twórczość rodzimych kompozytorów, począwszy od Fryderyka Chopina. Pasjonującym opowieściom, pełnym anegdot i nieczęsto prezentowanych szczegółów z życia twórców, towarzyszą prezentacje muzyczne na żywo w wykonaniu wybitnych śląskich artystów.
Muzyka Fryderyka Chopina wypełnia dwie pierwsze audycje cyklu. Wykonawcą dzieł kompozytora jest Tymoteusz Bies – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, uczestnik tegorocznego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
W pierwszej z Chopinowskich audycji usłyszymy Poloneza A-dur op. 40 nr 1, młodzieńczego Poloneza g-moll, Mazurka a-moll op. 17 nr 4, fragmenty Koncertu fortepianowego f-moll oraz Scherza h-moll.
Kolejna odsłona zawiera takie arcydzieła jak Walc As-dur op. 42, Etiuda F-dur op. 10 nr 8, Preludium Des-dur zwane „Deszczowym” oraz Nokturn Es-dur op. 9 nr 2.
Fryderyk Chopin (część I)
Tymoteusz Bies - fortepian
Fryderyk Chopin (część II)
Tymoteusz Bies - fortepian
Stanisław Moniuszko – twórca polskiej opery narodowej – jest bohaterem kolejnego koncertu
z cyklu „Portrety Kompozytorów Polskich”. Najbardziej znane i lubiane arie z opery Straszny dwór oraz pieśni kompozytora zabrzmią w wykonaniu barytona Patryka Wyborskiego
z akompaniamentem Katarzyny Rzeszutek. Muzyce i słowu towarzyszyć będą piękne obrazy Roberta Żurmana, ryciny z epoki Stanisława Moniuszki oraz zdjęcia z przedstawienia Strasznego dworu w Operze Śląskiej.
Stanisław Moniuszko
Patryk Wyrobski - baryton
Katarzyna Rzeszutek - fortepian
Henryk Wieniawski – najwybitniejszy polski skrzypek i kompozytor – to bohater kolejnego koncertu z cyklu „Portrety Kompozytorów Polskich”. Opowieści o cudownym dzieciństwie kompozytora i jego błyskotliwej karierze towarzyszy oczywiście muzyka. W pierwszej części koncertu usłyszymy żywiołowego Obertasa oraz nastrojową Legendę Henryka Wieniawskiego w mistrzowskim wykonaniu Anny Szabelki – skrzypce oraz Sebastiana Nawrockiego – fortepian.
W drugiej części koncertu z cyklu „Portrety Kompozytorów Polskich” o Henryku Wieniawskim usłyszymy kolejne arcydzieła mistrza skrzypiec – Poloneza A-dur op. 21 oraz słynnego Kujawiaka a-moll.
Utwory ponownie wykonują wybitni artyści:
Anna Szabelka – skrzypce
Sebastian Nawrocki – fortepian.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu „Portrety Kompozytorów Polskich”. Tym razem muzyczna sylwetka Karola Szymanowskiego i jego utwory fortepianowe oraz pieśni. Słynna Etiuda b-moll z op. 4, Preludium d-moll z op. 1 oraz Krakowiak zabrzmią w wykonaniu Michała Dziewiora, natomiast pieśni z cyklu Rymy dziecięce i pieśń kurpiowską z op. 58 Wysła burzycka zaśpiewa Justyna Bujak.
W kolejnym odcinku cyklu „Portrety Kompozytorów Polskich” Alicja Kotyl przedstawia sylwetkę Witolda Lutosławskiego, wybitnego klasyka XX wieku. W karnawałowym klimacie zabrzmią jego klarnetowe Preludia taneczne w wykonaniu Łukasza Morawskiego. Z twórczości przeznaczonej dla dzieci urokliwe trzy piosenki do słów Juliana Tuwima zaśpiewa Kamila Goik, natomiast Mateusz Lasatowicz zaprezentuje Melodie ludowe i Bukoliki na fortepian