dekoracja

Oprawa muzyczna wernisażu: Alicja z Krainy Dziwów

Performance: Julia Lewandowska

Wystawa czynna do: 2.11.2024 w godz. 18.00 - 22.00

Wydarzenie facebook [link otworzy się w nowym oknie]

W środkach masowego przekazu pojawia się wiele obrazów wojny, skoncentrowanych wokół najbardziej spektakularnych zdarzeń, największych dramatów i najpiękniejszych uniesień. Natomiast to co przeciętne, monotonne, oczywiste i codzienne pozostaje niezauważone. Ta usytuowana na peryferiach wielkich wydarzeń normalność budzi we mnie największe zainteresowanie.

Ludzie funkcjonujący w pejzażu pełnym ruin, wraków, ostrzelanych ścian, z czasem przywykli i nie reagują już na otaczające ich obrazy, tak jak widzi to osoba z zewnątrz. Koncentrują się na codzienności. Rozmawiają o pogodzie, pracują, planują wakacje. Dzieciaki bawią się na ostrzelanych placach zabaw. Wojenna aura wrosła w ich codzienność, a scenografia zniszczeń przestała szokować. Z socjologicznego punktu widzenia, jest to normalny proces adaptacji do warunków otoczenia, natomiast z punktu widzenia obrazu, ten kontrast, jest dla mnie niezwykle przejmujący, pełen metafor i symboli.

Wojtek Kukuczka

Serdecznie zapraszamy na autorską wystawę Wojciecha Kukuczki pt. Teatr Działań Wojennych, która przybierze formę instalacji artystycznej zaaranżowanej w przestrzeni katowickiego pustostanu. Ekspozycja, łącząca elementy fotografii i multimediów, jest częścią projektu realizowanego przez autora od 2022 roku na Ukrainie.

Wystawa powstaje jako wydarzenie towarzyszące do projektu Bastion, realizowanego przez  Muzeum Śląskie w Katowicach. Bastion to międzynarodowy projekt, w którym artyści ukraińscy dzielą się swoimi reakcjami na wojnę w Ukrainie, tworząc przejmujący obraz współczesnych wydarzeń.

Wystawa Wojtka Kukuczki Teatr Działań Wojennych porusza temat zwyczajnej egzystencji w czasie wojny, ukazując kontrast pomiędzy dramatycznymi wydarzeniami a toczącą się w ich cieniu codziennością. Wystawa ta, to nie tylko artystyczne doświadczenie, ale też emocjonalna podróż przez życie zwykłych ludzi w trudnym czasie wojny. Instalacja stanie się miejscem, w którym będziemy mogli "fizycznie" doświadczyć realiów życia w poczuciu ciągłego zagrożenia. "Teatr działań wojennych" zabierze nas w bardzo poruszającą, wielowymiarową, multimedialną podróż, sięgającą dużo głębiej poza obraz, działając na nasze zmysły i uczucia. W niezwykły klimat ekspozycji wprowadzi nas performance Julii Lewandowskiej oraz niepowtarzalna oprawa muzyczna, którą przygotuje Alicja z Krainy Dziwów.

Wystawa Wojtka Kukuczki premierowo rozpowszechniona podczas 10. Międzynarodowego FotoArtFestiwalu, wzbudziła silne emocje, a jej intrygująca forma zaskoczyła niejednego obserwatora.

Instalacja artystyczna zaprojektowana przez Wojtka Kukuczkę stanowi głębokie doświadczenie sensoryczne, które z wyjątkową wrażliwością oddaje codzienność ludzi żyjących w realiach wojny. To przeżycie, które z pewnością warto podjąć i które na długo pozostanie w pamięci.