noc-k (logo)

IX Katowicka Noc Galerii NOC – K

Od 2015 roku, w każdy ostatni piątek września katowickie Galerie otwierają się dla zwiedzających w godzinach wieczornych, w ramach Nocy Galerii, stając się z roku na rok coraz bardziej popularnym wydarzeniem kulturalnym.

Polega ono na bezpłatnym udostępnieniu wystaw, ale także organizowaniu wydarzeń towarzyszących i wzbogacających przestrzenie wystawiennicze katowickich galerii. Są to – poza wernisażami i finisażami – wykłady, warsztaty, spotkania z twórcami, happeningi, oprowadzania kuratorskie (także dla osób głuchych), pokazy filmowe i inne atrakcje.

Historia nocnego zwiedzania muzeów i galerii rozpoczęła się w 1997 roku w Berlinie, kiedy odbyła się Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). Dzięki jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne wydarzenia w innych ośrodkach kultury, na przykład w Paryżu: Nuit Blanche lub w Amsterdamie: Museumnacht. Obecnie organizuje je już ponad 150 miast Europy. Miasto Ogrodów jest organizatorem wydarzenia w Katowicach, w którym bierze udział większość katowickich galerii sztuki.

W tym roku zapraszamy 29. września, od godziny 17.00 do 24.00, do wzięcia udziału w IX Katowickiej Nocy Galerii.

NOC – K jest Katowicką Nocą Galerii, organizowaną przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, we współpracy z Galeriami i innymi miejscami w Katowicach, które promują sztukę. Ma na celu poszerzenie oferty ciekawych wydarzeń kulturalnych w Mieście i otwarcie przestrzeni galeryjnych, śladem Nocy Muzeów, dla większego grona odbiorców.

Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu, przyczyni się także do budowania naszej miejskiej tożsamości kulturowej.

Tego wieczoru Galerie będą otwarte dla wszystkich odwiedzających, ze wstępem wolnym od opłat.

Wystawom towarzyszyć będą spotkania autorskie, wykłady, pokazy multimedialne, oprowadzenia kuratorskie i wiele innych ciekawych wydarzeń.


Szczegóły wydarzeń - wkrótce :)


Katarzyna Łata

Koordynator Katowickiej Nocy Galerii NOC – K