zdjęcie orkiestry

Orkiestra MASO z Charkowa

Rezydencja artystyczna Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod kierownictwem merytorycznym Jurka Dybała. 

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna (MASO) z Charkowa podczas swojej rezydencji w instytucji Katowice Miasto Ogrodów bardzo aktywnie włącza się w działalność koncertową na terenie całego miasta. Młodzi artyści, którzy codziennie intensywnie ćwiczą w przestrzeniach instytucji, kalendarz koncertowy mają już wypełniony do końca grudnia. Zarówno cała Orkiestra, jak i znakomite zespoły kameralne wystąpią w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, w katowickich domach kultury, szkołach i kościołach. Odbędą się także koncerty Orkiestry w siedzibie instytucji, m.in. podczas wernisaży. Przebojowy kwintet instrumentów dętych blaszanych zachwycił już najmłodszych słuchaczy, którzy wzięli udział w koncercie edukacyjnym w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”. Podobne koncerty czekają uczniów na Osiedlu Tysiąclecia czy Osiedlu Witosa. 10 grudnia w filii „Dąb” Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” zaplanowany został koncert całej Orkiestry pod dyrekcją Maestro Jurka Dybała. Pod batutą tego znakomitego muzyka Orkiestra wystąpi także 18 grudnia w koncercie rodzinnym „Mamo, Tato, chodźmy na koncert!”, utrzymanym już w świątecznym nastroju. Z kolei 27 grudnia w panewnickiej bazylice w wykonaniu Orkiestry zabrzmią najpiękniejsze kolędy polskie i ukraińskie. Istotnym projektem z udziałem Orkiestry będą warsztaty współorganizowane przez Akademię Muzyczną w Katowicach dla studentów Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, którzy będą mieli możliwość pracy z tak znakomitym zespołem.

O aktywności Orkiestry będziemy informować na bieżąco. Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty!


Najbliższe plany koncertowe orkiestry:

We wtorek 29 listopada wernisaż Gabi Buzek "Mój pierwszy raz" (więcej o wystawie TUTAJ) wzbogaci oprawą muzyczną jeden z zespołów kameralnych Orkiestry - Clarinet Quintet w składzie:

LIASHKO VITALII - klarnet
HRYHORENKO IRYNA - skrzypce
BAEVA TETIANA - skrzypce
TSYMBAL KSENIA - altówka
BORDACHEVA IRYNA - wiolonczela

1 grudnia Orkiestra w pełnym składzie wystąpi podczas obrad szczytu OBWE w Łodzi:

Oprócz aktywności koncertowej prowadzonej na terenie miasta Katowice, Orkiestra w pełnym symfonicznym składzie wystąpi również na niezwykle prestiżowym i symbolicznym koncercie w Łodzi w trakcie posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W trakcie występu, który odbędzie się już 1 grudnia o godz. 20.00 w Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina. Zespół pod batutą związanego z Wiedniem, francuskiego dyrygent Remy Ballot’a wykona utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Wieniawskiego oraz uwerturę „Alkid” ukraińskiego kompozytora Dimitra Bortniańskiego. Solistą w koncercie skrzypcowym Wieniawskiego będzie polski uczestnik drugiego etapu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Wojciech Niedziółka. 

1 grudnia duet Sergij Dvirniczenko – klarnet i Alina Martianova – fortepian wzbogacą oprawą muzyczną wernisaż „Katowice w obiektywie” w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu Śląskiego.

5 grudnia dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej nr 7 w Katowicach wystąpią dwa duety- duet fagotowy Yudin Andrii i  Kharchenko Dmitro oraz duet skrzypcowy Iryna Hryhorenko i  Oleksandra Shepelska.

W dzień świętego Mikołaja muzycy kwintetu instrumentów dętych blaszanych zaplanowali muzyczną niespodziankę dla najmłodszych mieszkańców Katowic i wezmą udział w koncercie w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.

Z kolei 8 grudnia Trio KOSIUK ANASTASIIA - flet,  PETRYK VLADYSLAV - klarnet, MARTIANOVA ALINA - fortepian wystąpi w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Muzycy z Charkowa zagrają dla pacjentów  i lekarzy Instytutu Kardiologii podczas kolejnego koncertu projektu „W rytmie klasyki” zainicjowanego przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie.

 

Już 10 grudnia o godz. odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny Orkiestry MASO z Charkowa. Wyjątkowy nie tylko ze względu na okoliczności s powodu których młodzi muzycy z Ukrainy przebywają w Katowicach, ale też dzięki udziałowi światowej klasy solisty, wirtuoza klarnetu Prof. Michela Lethieca z Francji. Swoim występem, Lethiec, chce wesprzeć działania Orkiestry i okazać solidarność z muzykami. Koncert poprowadzi Jurek Dybał – dyrygent, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu, muzyk Filharmoników Wiedeńskich, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją Orkiestry w Mieście Ogrodów. W programie koncertu znajdą się prawdziwe przeboje muzyki klasycznej, m.in. słynna symfonia g-moll nr 40 W.A. Mozarta czy też Suita z "Porgy and Bess" na klarnet i smyczki. Nie zabraknie też ukraińskiej muzyki klasycznej. 

Orkiestra MASO z Charkowa we współpracy z klasą dyrygentury Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierownictwem Prof. Mirosława Jacka Błaszczyka realizuje właśnie  w pomieszczeniach naszej Instytucji warsztaty dyrygenckie, w trakcie których młodzi adepci kunsztu prowadzenia orkiestry Katowickiej uczelni doskonali swój warsztat na praktycznych zajęciach z orkiestrą, poznając jednocześnie swoich rówieśników, muzyków z Ukrainy poznając ich specyfikę  wykonawczą i wrażliwość muzyczną. 

Cieszę się niezmiernie, że mój pomysł na tego typu zajęcia został błyskawicznie podchwycony przez Prof. Błaszczyka i możemy go realizować w tym wyjątkowym, i gościnnym miejscu o ogromnych tradycjach muzyki orkiestrowej. Orkiestr pokazuje tymi działaniami, że nie próżnuje i obok koncertów aktywnie włącza się w lokalne życie akademicki i muzyczne, zaś dla studentów dyrygentury to unikatowa okazja pracy z orkiestrą, czego z natury zawsze jest za mało w trakcie studiów. Nie od dziś wiadomo, że „praktyka czyni mistrza”, a legendarny mistrz batuty Ricardo Muti, zwykł był mawiać, że by zostać prawdziwym dyrygentem, nie wystarczy edukacja teoretyczna, ale trzeba „połamać sobie zęby” na Orkiestrze. 

– mówi Jurek Dybał, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją młodych ukraińskich muzyków w Katowicach


Zobacz wywiad z dyrygentem orkiestry dla TVP 3 Katowice - dostęp TUTAJ.


Orkiestra MASO z Charkowa 

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna pełnoetatowa profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler, Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji. 

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół Zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała

Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vitalija Liashko

W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Elizabeth PitcarinPitcairn, Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-Nieto, Giuseppe Mengoli, Vincent Kozlovsky.

W sierpniu tego roku charkowski zespół wziął też udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu zatytułowanym „Symfonia Wolności” odbywającym się na słynnym Heldenplatz przed pałacem cesarskim w Wiedniu. 

 

 


 
W trakcie koncertu, oprócz utworów kompozytorów ukraińskich (Bortniański, Skoryk) zabrzmiała V Symfonia Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Jurka Dybały, zaś występ uświetniła swoim udziałem śpiewaczka Opery Wiedeńskiej Zoryana Kushpler


Rezydencja w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pn. „wspieraMY Ukrainę”,

 

 

 

 

Orkiestrę MASO wspiera Stowarzyszenie Purpurowe Skrzypce Stradivarius - Polska