
Orkiestra MASO z Charkowa
Rezydencja artystyczna Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod kierownictwem merytorycznym Jurka Dybała.
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna (MASO) z Charkowa podczas swojej rezydencji w instytucji Katowice Miasto Ogrodów bardzo aktywnie włącza się w działalność koncertową na terenie całego miasta. Młodzi artyści, którzy codziennie intensywnie ćwiczą w przestrzeniach instytucji, kalendarz koncertowy mają już wypełniony do końca grudnia. Zarówno cała Orkiestra, jak i znakomite zespoły kameralne wystąpią w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, w katowickich domach kultury, szkołach i kościołach. Odbędą się także koncerty Orkiestry w siedzibie instytucji, m.in. podczas wernisaży. Przebojowy kwintet instrumentów dętych blaszanych zachwycił już najmłodszych słuchaczy, którzy wzięli udział w koncercie edukacyjnym w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”. Podobne koncerty czekają uczniów na Osiedlu Tysiąclecia czy Osiedlu Witosa. 10 grudnia w filii „Dąb” Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” zaplanowany został koncert całej Orkiestry pod dyrekcją Maestro Jurka Dybała. Pod batutą tego znakomitego muzyka Orkiestra wystąpi także 18 grudnia w koncercie rodzinnym „Mamo, Tato, chodźmy na koncert!”, utrzymanym już w świątecznym nastroju. Z kolei 27 grudnia w panewnickiej bazylice w wykonaniu Orkiestry zabrzmią najpiękniejsze kolędy polskie i ukraińskie. Istotnym projektem z udziałem Orkiestry będą warsztaty współorganizowane przez Akademię Muzyczną w Katowicach dla studentów Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, którzy będą mieli możliwość pracy z tak znakomitym zespołem.
O aktywności Orkiestry będziemy informować na bieżąco. Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty!
Na zachętę zapraszamy do obejrzenia nagrania Mazura z opery „Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestry pod batutą Jurka Dybała. Nagranie zrealizowano w styczniu 2023 roku w sali koncertowej Miasta Ogrodów.
Najbliższe plany koncertowe orkiestry:
Marzec to kolejny miesiąc aktywnej działalności koncertowej Orkiestry MASO. Muzycy w kameralnych składach koncertują w katowickich szkołach i domach kultury, zdobywając uznanie młodych słuchaczy.
Bieżący tydzień wypełniają także intensywne próby Orkiestry w ramach kursów mistrzowskich dla studentów Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Katowiccy studenci mają wyjątkową możliwość współpracy z profesjonalnym zespołem, a efekty tej współpracy można będzie usłyszeć na koncercie 29 marca w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Orkiestra MASO włączy się także w projekt Działu Edukacji Muzycznej „Śpiewające Ogrody”. 22 marca Orkiestra pod dyrekcją Vitalija Liashko wystąpi wraz z chórem Bel Canto z Rybnika w sali koncertowej Miasta Ogrodów podczas kolejnego wydarzenia projektu.
Wydarzenia archiwalne:
We wtorek 29 listopada wernisaż Gabi Buzek "Mój pierwszy raz" (więcej o wystawie TUTAJ) wzbogaci oprawą muzyczną jeden z zespołów kameralnych Orkiestry - Clarinet Quintet w składzie:
LIASHKO VITALII - klarnet
HRYHORENKO IRYNA - skrzypce
BAEVA TETIANA - skrzypce
TSYMBAL KSENIA - altówka
BORDACHEVA IRYNA - wiolonczela
1 grudnia Orkiestra w pełnym składzie wystąpi podczas obrad szczytu OBWE w Łodzi:
Oprócz aktywności koncertowej prowadzonej na terenie miasta Katowice, Orkiestra w pełnym symfonicznym składzie wystąpi również na niezwykle prestiżowym i symbolicznym koncercie w Łodzi w trakcie posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W trakcie występu, który odbędzie się już 1 grudnia o godz. 20.00 w Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina. Zespół pod batutą związanego z Wiedniem, francuskiego dyrygent Remy Ballot’a wykona utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Wieniawskiego oraz uwerturę „Alkid” ukraińskiego kompozytora Dimitra Bortniańskiego. Solistą w koncercie skrzypcowym Wieniawskiego będzie polski uczestnik drugiego etapu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Wojciech Niedziółka.
1 grudnia duet Sergij Dvirniczenko – klarnet i Alina Martianova – fortepian wzbogacą oprawą muzyczną wernisaż „Katowice w obiektywie” w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu Śląskiego.
3 grudnia po wzruszającym sukcesie w Filharmonii Łódzkiej podczas szczytu dyplomacji OBWE trwają próby MASO do kolejnych wydarzeń. Już jutro pod dyrekcją maestro Jurka Dybała Orkiestra zagra w Akademii Muzycznej w Katowicach podczas uroczystej akademii - „Barbórki” - z okazji Dnia Górnika Polskiej Grupy Górniczej S.A.
5 grudnia dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej nr 7 w Katowicach wystąpią dwa duety- duet fagotowy Yudin Andrii i Kharchenko Dmitro oraz duet skrzypcowy Iryna Hryhorenko i Oleksandra Shepelska.
W dzień świętego Mikołaja muzycy kwintetu instrumentów dętych blaszanych zaplanowali muzyczną niespodziankę dla najmłodszych mieszkańców Katowic i wezmą udział w koncercie w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.
Z kolei 8 grudnia Trio KOSIUK ANASTASIIA - flet, PETRYK VLADYSLAV - klarnet, MARTIANOVA ALINA - fortepian wystąpi w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Muzycy z Charkowa zagrają dla pacjentów i lekarzy Instytutu Kardiologii podczas kolejnego koncertu projektu „W rytmie klasyki” zainicjowanego przez Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie.
Już 10 grudnia o godz. odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny Orkiestry MASO z Charkowa. Wyjątkowy nie tylko ze względu na okoliczności z powodu których młodzi muzycy z Ukrainy przebywają w Katowicach, ale też dzięki udziałowi światowej klasy solisty, wirtuoza klarnetu Prof. Michela Lethieca z Francji. Swoim występem, Lethiec, chce wesprzeć działania Orkiestry i okazać solidarność z muzykami. Koncert poprowadzi Jurek Dybał – dyrygent, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu, muzyk Filharmoników Wiedeńskich, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją Orkiestry w Mieście Ogrodów. W programie koncertu znajdą się prawdziwe przeboje muzyki klasycznej, m.in. słynna symfonia g-moll nr 40 W.A. Mozarta czy też Suita z "Porgy and Bess" na klarnet i smyczki. Nie zabraknie też ukraińskiej muzyki klasycznej. Koncert w MDK Koszutka - Filia DĄB.
13 grudnia w Domu Kultury na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach zaprezentują się aż trzy zespoły kameralne w specjalnych koncertach dedykowanych uczniom szkół podstawowych. W koncertach edukacyjnych wystąpią: trio Anastasiia Kosiuk – flet, Vladyslav Petryk – klarnet, Alina Martianowa – fortepian; kwartet smyczkowy Daryna Proroka – skrzypce, Viktor Slovinskyi – skrzypce, Viktor Honcharenko – altówka, Andrii Mechyk – wiolonczela; kwintet dęty blaszany Denys Bevz – trąbka, Oleh Romakh – trąbka, Yevhenii Savenko – waltornia, Yevhenii Martianov – puzon, Mykola Miroshnychenko – tuba.
15 grudnia w sali koncertowej KMO Orkiestra w pełnym składzie wystąpi w koncercie charytatywnym na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” (więcej informacji TUTAJ).
16 grudnia dwa kwartety smyczkowe wzbogacą muzycznie spotkanie świąteczne w Wyższej Szkole Bankowej w Zabrzu. Dla zabrzańskiej publiczności zagrają następujące składy: Serhii Lani – skrzypce, Kseniia Volkova – skrzypce, Mykhailo Kucherov – altówka, Illia Bordachov – wiolonczela oraz Daryna Proroka – skrzypce, Viktor Slovinskyi – skrzypce, Viktor Honcharenko – altówka, Andrii Mechyk – wiolonczela.
17 grudnia, także w Zabrzu, tym razem w Domu Muzyki i Tańca, Orkiestra wystąpi w pełnym składzie.
Z kolei 18 grudnia o godzinie 12.00 w sali koncertowej KMO odbędzie się wydarzenie dedykowane całym rodzinom „Mamo, Tato, chodźmy na koncert!”, w którym również Orkiestra zaprezentuje pełne brzmienie (więcej informacji TUTAJ).
W przedświątecznym tygodniu Orkiestra MASO z Charkowa nie zwalnia tempa. Już w poniedziałek kwintet dęty w składzie Denys Bevz – trąbka, Oleh Romakh – trąbka, Yevhenii Savenko – waltornia, Yevhenii Martianov – puzon i Mykola Miroshnychenko – tuba wystąpi w Centrum Konferencyjnym Stadionu Śląskiego w Chorzowie na koncercie dla Regionalnej Izby Gospodarczej. W programie koncertu obok przebojów muzyki klasycznej i filmowej znajdą się także popularne melodie świąteczne.
20 grudnia odbędą się kolejne koncerty edukacyjne. W Szkole Podstawowej nr 33 na Osiedlu Witosa wystąpią aż trzy zespoły kameralne: kwintet klarnetowy w składzie Vladyslav Petryk – klarnet, Ekateryna Stetsenko – skrzypce, Nadia Berezovska – skrzypce, Tetiana Zhuk – altówka, Glib Tolmachov – wiolonczela; trio fletowe w składzie Dariy Ivan Lay Arauz – flet, Anastasia Kosiuk – flet, Alina Martianova – fortepian oraz duet skrzypcowy w składzie Bohdana Savenko – skrzypce i Andrii Buratynskyi – skrzypce. Artyści do swoich programów dołączyli popularne kolędy i melodie świąteczne. Tego samego dnia kwintet dęty wystąpi także w koncercie edukacyjnym w Społecznej Szkole Podstawowej Omega w Katowicach.
W ramach zainicjowanej przez Jurka Dybała i prof. Mirosława Jacka Błaszczyka współpracy Orkiestry z Akademią Muzyczną w Katowicach 21 grudnia Orkiestrę MASO poprowadzą wybrani studenci Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej. Zwieńczeniem kilkutygodniowej pracy będzie koncert Orkiestry pod batutą studentów w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach o godzinie 19.00. Na efektowny program koncertu złożą się: Symfonia Ukraińska, G. Rossini – Uwertura do opery „Cyrulik sewilski”, J. Brahms – Tańce węgierskie nr 1 i 5, L. van Beethoven – IV Symfonia B-dur.
Tuż po świętach 27 grudnia o godz. 16.00 w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach Panewnikach odbędzie się koncert „Kolędowo i symfonicznie”. W wykonaniu Orkiestry MASO zabrzmi słynna V Symfonia L. van Beethovena pod batutą Jurka Dybała, natomiast ukraińska śpiewaczka i bandurzystka Mariia Ivanitska, studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wykona tradycyjne ukraińskie kolędy. Więcej informacji TUTAJ.
Kolejnego dnia 28 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia w Katowicach (ul. Ligonia 29) na koncert „Klasyka na klarnet”. Wystąpi QUINTET MOZART w składzie Vitalii Liashko – klarnet, Iryna Hryhorenko – skrzypce, Tetiana Baieva – skrzypce, Ksenia Tsymbal – altówka, Iryna Bordachova - wiolonczela w wykonaniu którego usłyszymy kwintet klarnetowy A-dur W. A. Mozarta.
W koncercie wystąpi także znakomity duet Vladyslav Petryk - klarnet oraz Alina Martianowa - fortepian. W programie duetu muzyka G. Bizeta, M. Skoryka i M. Manganiego.
Koncert do obejrzenia także online. Więcej informacji TUTAJ.
Wstęp na koncerty jest wolny. Bardzo zapraszamy!
W styczniu 2023 roku Orkiestra MASO nadal prowadzić będzie ożywioną działalność koncertową.
W poniedziałek 9 stycznia kwartet smyczkowy w składzie Daryna Proroka – skrzypce, Viktor Honcharenko – skrzypce, Viktor Slovinskyi – altówka, Andrii Mechyk – wiolonczela wystąpi w koncercie edukacyjnym „Muzyka na cztery smyki” w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej.
Kolejnego dnia (wtorek 10 stycznia) kilka składów kameralnych zaprezentuje się także w koncertach dedykowanych uczniom katowickich szkół podstawowych. W Szkole Podstawowej nr 33 na Osiedlu Witosa wystąpi smyczkowy Quartet of Unity w składzie Tetiana Tsaprika, Valeriia Kriukova, Andrii Buratynskyi, Ivan Fedorenko. W SP nr 33 zagra także duet skrzypcowy – Iryna Hryhorenko i Oleksandra Shepelska, duet fagotowy – Andrii Yudin i Dmytro Kharchenko oraz trio: Anastasia Kosiuk – flet, Dariy Ivan Lay Arauz – klarnet i Alina Martianova – fortepian.
Tego samego dnia kwintet dęty w składzie Denys Bevz – trąbka, Oleh Romakh – trąbka, Yevhenii Savenko – waltornia, Yevhenii Martianov – puzon, Mykola Miroshnychenko – tuba wystąpi w koncercie edukacyjnym w Społecznej Szkole Podstawowej Omega w Katowicach.
11 stycznia o godzinie 18.00 Orkiestra MASO wystąpi w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Na efektowny program koncertu zatytułowanego „W cieple dźwięków” złożą się m.in. Polonez A-dur F. Chopina, V Symfonia L. van Beethovena, Melodia i Spanish dance M. Skoryka czy słynny Marsz Radetzky’ego J. Straussa. Koncert odbędzie się w rocznicę powstania Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Jeszcze w tym tygodniu w sobotę 14 stycznia Orkiestrę MASO czeka wspaniały koncert „Dwie kultury w jednym sercu” w Karlskirche w Wiedniu. Podczas koncertu zebrane zostaną fundusze na rzecz ukraińskich dzieci dotkniętych wojną. Honorowym gościem specjalnym koncertu będzie Narodowa Artystka Ukrainy śpiewaczka Nina Matvienko.
17 stycznia kwartet smyczkowy w składzie Daryna Proroka, Viktor Goncharenko, Viktor Slovinski, Andrii Mechyk wystąpi dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 7 w Katowicach Załężu. Tego samego dnia muzycy uświetnią obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce podczas spotkania na Wydziale Teologicznym w Katowicach.
Tydzień od 16 do 23 stycznia wypełniony będzie także intensywnymi próbami do wykonania Symfonii nr 2 „Wigilijnej” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Jurka Dybała.
W kolejnym tygodniu stycznia Orkiestra MASO nadal będzie uczestniczyć w intensywnych próbach nad wykonaniem utworów Symfonii nr 2 „Wigilijnej” oraz Adagietta z „Raju Utraconego” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Jurka Dybała. Próby odbywać się będą głównie w Sali koncertowej KMO, ale też w gościnnej szkole muzycznej w Bytomiu.
W czwartek 26 stycznia o godzinie 10.00 duet klarnetowo- fortepianowy, który tworzą Sergiy Dvornichenko - klarnet i Alina Martianova - fortepian wystąpi w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w koncercie „Muzyczne pejzaże”. Koncert, który wypełnią „Utwory fantastyczne” Roberta Schumanna, odbędzie się w ramach Akcji Zima w mieście.
W niedzielę 29 stycznia Orkiestra MASO Charków pod batutą Jurka Dybała weźmie udział w wyjątkowym wydarzeniu – charytatywnym koncercie dla Kliniki Nefrologii Dziecięcej i Stacji Dializ UJ CM Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu „Kolędy do Nieba”. To już kolejny raz MASO swoją działalnością włącza się w działalność charytatywną.
Program koncertu obejmować będzie dzieła Krzysztofa Pendereckiego – II Symfonię „Wigilijną”, Arię z „Trzech utworów w dawnym stylu”, Adagietto z opery „Raj utracony”. Koncert odbędzie się o godzinie 17.00 w kościele św. Anny w Krakowie.
Wyjątkowy koncert czeka Orkiestrę MASO 5 lutego w Lusławicach. Tego dnia w Europejskim Centrum Edukacji Krzysztofa Pendereckiego Muzycy wykonają jedno z największych i najbardziej popularnych dzieł klasycznych – V Symfonię c-moll op.67 Ludwiga van Beethovena oraz II Symfonię „Wigilijną” Krzysztofa Pendereckiego. Wydarzeniem tym Europejskie Centrum Muzyki inauguruje rok 90-tych urodzin swojego Patrona.
W lutym muzyka w wykonaniu artystów Orkiestry MASO rozbrzmiewać będzie podczas koncertów edukacyjnych.
W poniedziałek 13 lutego o godzinie 10.00 trio w składzie Anastasia Kosiuk – flet, Vladyslav Petryk – klarnet i Alina Martianova – fortepian wystąpi w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w koncercie „Barwy brzmienia – instrumenty dęte drewniane”. W programie m.in. Intermezzo z opery „Carmen” G. Bizeta, „Tarantella” C. Saint-Saënsa, utwory R. Schumanna i M. Manganiego.
Kolejnego dnia w Domu Kultury na Osiedlu Tysiąclecia odbędą się dwa koncerty. W pierwszym zaprezentuje się trio fletowe z fortepianem w składzie Anastasia Kosiuk, Alina Martianova, Dariy Ivan i Lay Arauz oraz duet fagotowy, który tworzą Andrii Yudin i Dmytro Kharchenko. Drugi koncert wypełni brzmienie kwartetu smyczkowego w składzie Daryna Proroka, Viktor Honcharenko, Viktor Slovinskyi i Andrii Mechyk.
W najbliższy czwartek (23.02) o godz. 20.00 na antenie TVP2 zostanie pokazany koncert upamiętniający napaść Rosji na Ukrainę pt. „Solidarni z Ukrainą”. Rezydująca w instytucji Katowice Miasto Ogrodów Młodzieżowa Orkiestra MASO pod dyrekcją maestro Jurka Dybala wystąpi obok chóru i orkiestry TWON pod dyrekcją Michała Klauzy oraz wybitnych solistów. Podczas koncertu zrealizowanego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zabrzmią hymny Polski i Ukrainy, utwór Valentina Silvestrova „Modlitwa za Ukrainę”, Requiem oraz „Va pensiero” Giuseppe Verdiego.
Informacja o koncercie na antenie TVP 2. [Link otworzy się w nowym oknie]
24 lutego o godzinie 16.30, w pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, Orkiestra MASO wystąpi podczas mszy świętej w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. Muzycy zagrają pod batutą Jurka Dybała, w programie muzyka J.S. Bacha, M. Skoryka, K. Pendereckiego, S. Barbera.
Informacja prasowa o koncercie w Krakowie. [Link otworzy się w nowym oknie]
Tego samego dnia o godzinie 19.00 część muzyków MASO weźmie udział w „Koncercie dla pokoju”, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Dodatkowo, orkiestra MASO z Charkowa we współpracy z klasą dyrygentury Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierownictwem Prof. Mirosława Jacka Błaszczyka realizuje w pomieszczeniach naszej Instytucji warsztaty dyrygenckie, w trakcie których młodzi adepci kunsztu prowadzenia orkiestry Katowickiej uczelni doskonali swój warsztat na praktycznych zajęciach z orkiestrą, poznając jednocześnie swoich rówieśników, muzyków z Ukrainy poznając ich specyfikę wykonawczą i wrażliwość muzyczną.
Cieszę się niezmiernie, że mój pomysł na tego typu zajęcia został błyskawicznie podchwycony przez Prof. Błaszczyka i możemy go realizować w tym wyjątkowym, i gościnnym miejscu o ogromnych tradycjach muzyki orkiestrowej. Orkiestr pokazuje tymi działaniami, że nie próżnuje i obok koncertów aktywnie włącza się w lokalne życie akademicki i muzyczne, zaś dla studentów dyrygentury to unikatowa okazja pracy z orkiestrą, czego z natury zawsze jest za mało w trakcie studiów. Nie od dziś wiadomo, że „praktyka czyni mistrza”, a legendarny mistrz batuty Ricardo Muti, zwykł był mawiać, że by zostać prawdziwym dyrygentem, nie wystarczy edukacja teoretyczna, ale trzeba „połamać sobie zęby” na Orkiestrze.
– mówi Jurek Dybał, który sprawuje pieczę merytoryczną nad rezydencją młodych ukraińskich muzyków w Katowicach
Zobacz wywiad z dyrygentem orkiestry dla TVP 3 Katowice - dostęp TUTAJ.
Orkiestra MASO z Charkowa
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna pełnoetatowa profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler, Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.
W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół Zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.
Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vitalija Liashko.
W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Elizabeth PitcarinPitcairn, Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-Nieto, Giuseppe Mengoli, Vincent Kozlovsky.
W sierpniu tego roku charkowski zespół wziął też udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu zatytułowanym „Symfonia Wolności” odbywającym się na słynnym Heldenplatz przed pałacem cesarskim w Wiedniu.
W trakcie koncertu, oprócz utworów kompozytorów ukraińskich (Bortniański, Skoryk) zabrzmiała V Symfonia Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Jurka Dybały, zaś występ uświetniła swoim udziałem śpiewaczka Opery Wiedeńskiej Zoryana Kushpler.
Rezydencja w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pn. „wspieraMY Ukrainę”,
Orkiestrę MASO wspiera Stowarzyszenie Purpurowe Skrzypce Stradivarius - Polska