ARS INDEPENDENT FESTIVAL 2024
dekoracja

ARS INDEPENDENT FESTIVAL 2024

NA DOBRY POCZĄTEK

W wtorek 8 października w Katowicach rusza z kopyta Ars Independent Festival: multimedialny festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo. Na dobry początek – niezłe kino, dobra kolacja i wyjątkowy koncert.

Ars – jak na wydarzenie łączące różne formy sztuk audiowizualnych przystało – rozpoczyna się multimedialnie i zupełnie unikatowo. Galę otwarcia 8 października o 19.00 w Kinoteatrze Rialto rozpocznie 32-minutowy pokaz BLACK BOX MUSIC Simona Steena-Andersena. To wyjątkowy projekt performatywno-muzyczny wykorzystujący potencjał ekranu kinowego do tworzenia dźwiękowego spektaklu na żywo. Otoczona muzykami publiczność doświadcza na ekranie dekonstrukcji roli dyrygenta, który kieruje działaniami orkiestry. Dzieło to jest swoistym fenomenem: od czasu swojej premiery w 2012 roku miało już ponad 75 prezentacji na całym świecie. Warstwę muzyczną kompozycji wykonana Orkiestra Muzyki Nowej pod kierownictwem Szymona Bywalca. Partię solową w utworze wykona Tomek Szczepaniak – muzyk, perkusista i performer, absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Królewskiego Konserwatorium w Hadze oraz Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze; od 2012 z duńskim marimbafonistą Andersem Kannem Eltenem tworzy Phantom Duo; współzałożyciel zespołu MONOC (Mediolan), łączącego muzykę oraz sztuki wizualne, obecnie pracuje nad projektowaniem i budową własnych instrumentów, które są wykorzystywane zarówno do nowych zamówień kompozytorskich, jak i do aranżacji muzyki minionych epok.

W dalszą część wieczoru otwarcia zabierze nas filmowy „Camper”, czyli nagrodzony w Koszalinie pełnometrażowy debiut fabularny Łukasza Suchockiego. To błyskotliwe i kameralne kino drogi, które ma w sobie młodzieńczą radość i bezpretensjonalność, choć nie unika konfrontacji z tym, co trudne. Gośćmi spotkania przed filmem będą reżyser Łukasz Suchocki i aktor Szymon Milas. Galę otwarcia poprowadzi dziennikarz filmowy, redaktor portalu Filmweb.pl Michał Walkiewicz.

W POSZUKIWANIU FILMOWEGO CZARNEGO KONIA

Tegoroczny festiwal wraca do kin, a miłośnicy dobrych, niebanalnych i artystycznie intrygujących filmów będą mieli z czego wybierać. Oprócz przeglądu Dereka Jarmana i krótkometrażowej perełki „My Secret Cyberlove” kinomanom szczególnie polecamy tegoroczny Konkurs Czarnego Konia Filmu. Znalazło się w nim sześć nietuzinkowych, niezwykle różnorodnych produkcji z całego świata, z których aż cztery to debiuty, a reszta to filmy drugie. To filmy niekonwencjonalne, zaskakujące, często grające  z prawidłami gatunków filmowych, bez kompleksów i z formalną odwagą nawiązujące do klasyki kina czy będące autorskim spojrzeniem na ważne i aktualne tematy. Zobaczymy IN A VIOLENT NATURE Chrisa Nasha - kanadyjski hipnotyzujący ambient slasher w stylu slow cinema, SPIRIT OF ECSTASY, czyli wyjątkowe studium osoby niebinarnej w drugim filmie znanej z „Atomic Age” Hélény Klotz i NATIONAL ANTHEM - pełnometrażowy debiut fabularny uznanego fotografa i reżysera Luka Gilforda zainspirowany jego monograficznym cyklem fotograficznym dokumentującym amerykańską subkulturę queer rodeo. Z Iranu na ekran Kina Światowid trafi THE GREAT YAWN OF HISTORY (reż. Aliyar Rasti) poetycka, pełna pięknych zdjęć przyrody opowieść o mężczyźnie poszukującym skrzyni ze złotem na końcu tajemniczej jaskini, a z Finlandii – niesamowita, nakręcona w czerni i bieli „historia miłosna bez miłości” w estetycznych subtelnościach przywołująca echa niemieckiego ekspresjonizmu, Kemmerspielfilmu i kina Roya Anderssona, czyli GIANT’S KETTLE (reż. Markku Hakala, Mari Käki). W konkursie znalazł się także polski akcent: drugi film Damiana Kocura POD WULKANEM, który jest polskim kandydatem do Oscara w 2025 roku. Gośćmi konkursowych pokazów będą twórcy wybranych filmów: Héléna Klotz, Markku Hakala i Mari Käki.

POZYCJE OBOWIĄZKOWA W FESTIWALOWYM MENU

Drugiego dnia festiwalu, w środowy wieczór, organizatorzy zapraszają na wydarzenie specjalne festiwalu, czyli FILM I KOLACJA. To już arsowa tradycja, że na jednym wybranym seansie widzowie mogą nie tylko doświadczać dobrego kina, ale i dobrego jedzenia. W tym roku na ekranie katowickiego Kinoteatru Rialto zagości „Menu” z Ralphem Fiennesem, a na waszych stołach – kolacja przygotowana przez topowego szefa kuchni: Marcina Czubaka - katowiczanina, finalistę polskiej edycji Top Chef. Przed seansem o filmowej kuchni z Marcinem Czubakiem porozmawia Kaja Szafrańska z kanału YouTube jakbyniepaczec.

Ars Independent Festival istnieje od 2011 roku, od 2024 organizowany jest wspólnie przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach.

Tegoroczna odsłona Ars Independent Festival odbędzie się w dniach 8-13 października.

Szczegółowy program oraz informacje praktyczne dostępne są na stronie arsindependent.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz na stronie katowickiego Kina Światowid.

Bilety / karnety w sprzedaży! [link otworzy się w nowym oknie]. Zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.