Future Artist – kontemplacja sztuki
Praca

Future Artist – kontemplacja sztuki

Zadanie twórcze 10/2024

Karta pracy do pobrania tutaj >>>

Czas na kolejne ciekawe zadanie dotyczące upływu czasu. Tym razem skupimy się na obserwacji natury. Wybierzcie się na spacer do parku, ogrodu lub pobliskiego lasu. Zauważcie, jak czas natury płynie w rytmie pór roku: jesień, zima, wiosna, lato... i znowu jesień! Te zmiany nie tylko cieszą oczy, ale i sprawiają, że nasze ciała dostosowują się do tego, co dzieje się wokół.

Natura to niesamowita artystka, która tworzy najpiękniejsze wizje i obrazy. Słońce odgrywa ogromną rolę w tym, jak postrzegamy świat, oświetlając krajobrazy inaczej w każdej porze roku. Artyści od wieków zauważali te zmiany i dopasowywali swoje palety kolorów do pór roku, a także do pór dnia i nocy.

Przyjrzyj się pracy wykonanej przez grupę dzieci z Agnieszką Chrzanowską-Małys. Zobacz, jakie bogactwo kolorów jest typowe dla jesiennych pejzaży. Spróbuj nazwać te barwy, jakby były z baśni: królewska czerwień, połyskujące złoto, intensywny pomarańcz, ciemny brąz i delikatna zieleń. To prawdziwa kontemplacja koloru – patrzenie na kolory i cieszenie się ich pięknem!

Instrukcja:

Tym razem będziemy kontemplować kolory. Najpierw przygotuj pędzel i paletę do mieszania farb. Spróbuj poeksperymentować – dodaj kroplę brązu do czerwieni lub odrobinę bieli do zieleni. Każdy kolor może mieć wiele odcieni, więc dzięki mieszaniu farb możesz stworzyć setki nowych, unikalnych barw. Teraz spróbuj odtworzyć kolory, które widziałeś podczas jesiennego spaceru. Namaluj różne elementy, które zaobserwowałeś w naturze: liście, trawę, fragment drzewa czy jesienny kwiat. Pamiętaj, że to nie musi być typowy pejzaż – to Twoja własna interpretacja detali, które Cię zachwyciły. Kiedy cała kartka zostanie pokryta kompozycją z form i kolorów, Twoje dzieło będzie gotowe! To będzie prawdziwa mozaika jesiennych wspomnień, stworzona z Twoich ulubionych barw.

Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:

Podczas malowania wysłuchajcie wspólnie fragmentu utworu „Jesień” Antonio Vivaldiego. To absolutnie genialny utwór, podczas którego słychać dźwięki jesieni namalowane muzyką. Słynna melodia i popisowa partia solowa pozwalają w pełni docenić kunszt kompozytora. Istnieje wiele znakomitych nagrań, my wybraliśmy to w interpretacji Janine Jansen: https://bit.ly/JanineJansenVivaldi [link otworzy się w nowym oknie]

Prześlij zdjęcia prac dzieci na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynatorka projektu Future Artist

Redakcja, korekta: M. Orczewska