dekoracja

Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego

Rozpoczynamy tegoroczną edycję Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach!

 

Kapela Fedaków, Katowice Miasto Ogrodów oraz narodowy Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na cykl cotygodniowych warsztatów muzycznych z zakresu śląskiej muzyki tradycyjnej. Warsztaty poprowadzi Kuba Fedak (muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog).

Kiedy?
W poniedziałki: od 8 lipca do 14 października 2024 (z wyjątkiem 12 i 19 sierpnia), od godziny 18:30 do 20:30 
Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2), sala Muzykodrom / 105 H
Za ile?
15 zł

Bilety dostępne na: miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz w kasie Miasta Ogrodów

 

Warsztaty muzyczne polegać będą na nauce tradycyjnych śląskich melodii instrumentalno-wokalnych w rytmach tanecznych – będziemy zatem grać na instrumentach oraz śpiewać. Nauka melodii będzie odbywać się ze słuchu oraz z zapisu nutowego wzbogaconego o informacje zdobyte z innych źródeł (dotyczące np. wariacyjności, stylu, roli poszczególnych instrumentów). Podczas tego cyklu duży nacisk zostanie położony na słuchanie, analizowanie i naukę z nagrań archiwalnych. Uczestnicy będą mogli zrozumieć role różnych instrumentów w kapeli i zależności, jakie między nimi zachodzą, każdorazowo będziemy się również odnosić do taneczności tej muzyki oraz konkretnych form tanecznych – te elementy umożliwią nabranie pełniejszego obrazu przyswajanego materiału muzycznego. Przy doborze repertuaru skorzystamy z najcenniejszych dostępnych nam źródeł śląskiej muzyki tradycyjnej, a zatem z nagrań mistrza Jana Piłatyka z Frydku, nagrań archiwalnych ze zbiorów Adolfa Dygacza, albumu „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie, ze zbiorów Polskiego Radia oraz opracowań książkowych, głównie Juliusa Rogera (1863), Józefa Lompy (1844) i Jana Taciny (1987).
 

Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania – jeśli posiadacie własne instrumenty, przynieście je ze sobą, nawet jeśli nie potraficie na nich grać. Jeśli nie posiadacie instrumentu – przyjdźcie i tak! Mamy pewną pulę instrumentów do pożyczenia, można też ograniczyć się do samego śpiewu (lub do samego grania – jeśli ktoś nie lubi śpiewać).
Do cyklu warsztatów instrumentalnych można także dołączyć w jego trakcie (w miarę dostępności miejsc), jednak będzie wspaniale jeśli przyjdziecie z zamiarem uczestniczenia w całym cyklu – wówczas praca będzie bardziej efektywna

 

 

O prowadzących:

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków:

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

 

O projekcie:
Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, którą realizujemy od lata 2023 roku. Celem Ogniska jest upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne, wyjazd i integracja z Ogniskiem Muzyki Tradycyjnej w Cięcinie, prowadzonego przez Fundację Górom oraz potańcówka finałowa z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od lipca do października 2024 roku. Szczegóły dotyczące kolejnych wydarzeń projektowych już wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!

 

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)
Do zobaczenia!

 

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca