Warsztaty tańca

Warsztaty tańca

Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego

W ramach tegorocznej edycji Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach
Kapela Fedaków, Katowice Miasto Ogrodów oraz narodowy Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na cykl warsztatów tradycyjnych tańców śląskich. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego).

 

Kiedy?

19 września (czwartek) 18:00-21:00 – prowadzenie i podążanie w tańcu na przykładzie śląskich tańców tradycyjnych
3 października (czwartek) o 18:00-21:00 – tańce śląskie i zagłębiowskie – podobieństwa i różnice
19 października (sobota) 15:00-18:00 – źródła śląskich tańców tradycyjnych – warsztaty z prezentacją archiwów

 

Gdzie?
Katowice Miasto Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2)

 

Za ile?
30 zł

Zniżka 50% z Katowicką Kartą Mieszkańca
Bilety do nabycia wkrótce w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10:00–17:00) oraz na https://miasto-ogrodow.interticket.pl/ [link otworzy się w nowym oknie]
 

Proponujemy trzy trzygodzinne spotkania wokół śląskich tańców tradycyjnych, każdorazowo poświęcone innemu zagadnieniu. Poza poznaniem konkretnych tańców, będziemy się także skupiać na podstawowych umiejętnościach kluczowych w nauce tańców tradycyjnych w ogóle: poczucie pulsu i utrwalenie kroku w ciele, prowadzenie i podążanie w parze, nauka improwizacji w ramach danego tańca – co robić, a czego nie robić. Poza samą praktyką taneczną, ważnym elementem zajęć będzie  komentarz etnograficzny w danym temacie, a także prezentacja źródeł dotyczących śląskich tańców tradycyjnych – nagrań oraz publikacji książkowych.

Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Każde spotkanie jest osobną propozycją, można więc uczestniczyć w pojedynczych spotkaniach, zachęcamy jednak do udziału w całości cyklu.

19 października w ramach projektu odbędzie się również potańcówka – zachęcamy do udziału w niej, aby wykorzystać i móc praktykować nabyte podczas warsztatów umiejętności.

 

 

O prowadzących:

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków:

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

 

O projekcie:
Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, którą realizujemy od lata 2023 roku. Celem Ogniska jest upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne, wyjazd i integracja z Ogniskiem Muzyki Tradycyjnej w Cięcinie, prowadzonego przez Fundację Górom oraz potańcówka finałowa z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od lipca do października 2024 roku. Szczegóły dotyczące kolejnych wydarzeń projektowych już wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!

 

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)
Do zobaczenia!

 

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Powrót