Potańcówka z Pszczyńską Orkiestrą Ludową
dekoracja

Potańcówka z Pszczyńską Orkiestrą Ludową

Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym

Zapraszamy na finał cyklu letnich potańcówek i warsztatów tańców śląskich w Mieście Ogrodów!

Kiedy: 28 sierpnia 2024 (środa)
godz. 18.00 – 19.30 warsztaty tańców z ziemi pszczyńskiej z Igą Fedak
godz. 20.00 – 23.00 potańcówka z Pszczyńską Orkiestrą Ludową

Gdzie: Strefa Centralna

Bilety: 15 zł – warsztaty; 20 zł – potańcówka. Zniżka 50% z Katowicką Kartą Mieszkańca
Bilety do nabycia w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10.00–16.00) oraz na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

W środę 28 sierpnia zapraszamy na ostatnie już w te wakacje spotkanie ze śląską muzyką ludową! Tym razem do tańca zagra Pszczyńska Orkiestra Ludowa. Nie zabraknie też występu grupy warsztatowej, a przed potańcówką tradycyjnie odbędą się warsztaty tańców z ziemi pszczyńskiej, które przygotują Was do wspólnej zabawy tanecznej.

Dla kogo? Czego się spodziewać?

Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „obracają się” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Iga Fedak poprowadzi także instruktaże kolejnych tańców tradycyjnych!

O artystach:

Pszczyńska Orkiestra Ludowa powstała w 2018 roku z inicjatywy pszczyńskich muzykantów – Stanisława Kokota oraz Tomasza Marca. Początkowo działając jako grupa dziecięco-młodzieżowa pod nazwą „Kapela Pszczynioki”, wspierała Dziecięcy Zespół Regionalny JEDYNKA. Obecnie, funkcjonując samodzielnie pod nazwą Pszczyńska Orkiestra Ludowa przy Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, zespół tworzy wielopokoleniową społeczność, gdzie pasja do tradycyjnej muzyki i tańca ludowego jest silnym elementem jednoczącym. Orkiestra aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, wzbogacając więzi społeczności lokalnej i promując dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej. W swojej krótkiej historii działalności zdobyła kilka nagród, w tym wyróżnienia podczas: II, III i IV edycji Festiwalu Pieśni Tradycyjnej 'Jedyn, dwa, trzi, sztyry, czyli solo, w duecie, w trio, w kwartecie' w MDK w Katowicach Ligocie, 38. Wodzisławskich Spotkań z Folklorem (III miejsce), II miejsce w 2. Konkursie Młodych Instrumentalistów „Pszczyńskie Impresje Instrumentalne”.

O projekcie:

Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo. Projekt jest realizowany od końca maja do końca sierpnia 2024 roku. Śledźcie profile Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)

Do zobaczenia!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury