MAMY TO!
ktw_gzm_2029

MAMY TO!

Gramy dalej o tytuł ESK2029!

Katowice i Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia przeszły do finałowego etapu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wraz z nami o ESK2029 ubiegać będą się: Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.  W sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 27 października ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu miast aspirujących do tego tytułu.

Deklaracje o przystąpieniu do konkursu złożyło 12 miast: Bielsko – Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie – Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń. Ich oceny dokonał panel ekspertów wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także specjalistów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

– Idea Europejskiej Stolicy Kultury buduje więzi pomiędzy obywatelami państw i pozwala na poznanie kultur innych krajów. Projekt pozwala Europejczykom zetknąć się z różnorodnością kulturową – mówił podczas konferencji prasowej, poświęconej ogłoszeniu wyników pierwszego etapu konkursu, przedstawiciel Biura Komisji Europejskiej w Polsce – Zbigniew Sabat.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński Głównym podkreślił z kolei, że celem projektu jest promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie, co jest szczególnie ważne w obliczu obecnych zmian i tego, co obserwujemy w Unii Europejskiej. 

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Po więcej zajrzyj na katowicegzm2029.eu [link otworzy się w nowym oknie]

Powrót