dekoracja

Grupa malarska ZAWODZIE

Wernisaż: 8 września. godz. 18.00
Wystawa w Galerii Teatru Korez do 29 października 2023 r.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata
Wstęp wolny

Wystawę przygotowało Katowice Miasto Ogrodów oraz MDK „Bogucice-Zawodzie”.
 

Grupa Malarska Zawodzie (dawniej: Sekcja Plastyczna dla Seniorów) to artystyczna rodzina, która spotyka się w pracowni plastycznej Działu „Zawodzie” Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” regularnie – raz w tygodniu – od 12 lat. Na jej czele stoi Aldona Adamska-Dziuba  – emerytowana biolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pasjonatka malarstwa i sztuki, laureatka nagrody „Zawodzianin Roku 2019”.

Początki Grupy Malarskiej Zawodzie były określane mianem „Sekcji Plastycznej dla Seniorów”, lecz członkowie Grupy szybko pokazali, że słowo „senior” do nich nie pasuje. Grupę Malarską tworzą różnorodne osobowości, które swój indywidualizm uzewnętrzniają w autorskich dziełach plastycznych. Każdy z artystów posiada swój własny styl malarski. Artyści tworzą wiele obrazów, które powstają w klimacie rozmów, wzajemnej inspiracji i motywacji. Swoje dzieła Grupa chętnie prezentuje na licznych wystawach – tych zbiorowych, ale również indywidualnych, w MDK „Bogucice-Zawodzie”, jak również poza nim.

Wyczuwalna w Grupie rodzinna atmosfera została podtrzymana również w trudnym okresie pandemii. W czasie, w którym Grupa Malarska nie mogła się spotykać w murach Działu „Zawodzie”, artyści pozostali ze sobą w kontakcie telefonicznym i internetowym, a w okresie letnim członkowie Grupy wyjeżdżali również na wspólne plenery malarskie do niedalekich miejscowości.

Uczestnicy wystawy:

Aldona Adamska – Dziuba
Jan Artymowicz
Lucyna Biskupska
Alicja Bordowicz
Jadwiga Czarnecka
Maria Deditius
Rainchard Grycz
Danuta Jaworska
Beata Konarska
Elżbieta Lubczyńska
Dorota Makowska
Jadwiga Michta
Aleksandra Mikucka
Krystyna Nowakowska
Marzena Płonowska
Maria Rembalska
Anna Rożek
Dariusz Senejko
Grażyna Skiba
Daniela Wierzbicka
Andrzej Zych