FUTURE ARTIST- kontemplacja sztuki
Fragment pracy Marka Kusia przedstawiającej dużą ilość uproszczonych sylwetek człowieka w tańcu umieszczonych na jasnym tle

FUTURE ARTIST- kontemplacja sztuki

Warsztaty wraz z akcją artystyczną

KONTEMPLACJA RYTMU

Kiedy: 1 -5 lipca oraz 5- 9 sierpnia 2024 r.

Motyw przewodni: twórczość Marka Kusia.

Marek Kuś od ponad 30 lat z niezłomną konsekwencją zapisuje kolejne artystyczne powierzchnie znakiem – modułem człowieka w przestrzeni, który konotuje myśl jego poczynań w stronę jak najszerzej pojętej tematyki człowieka, odnosząc się do czasu absolutnego. W 1986 roku artysta tworzy pierwsze tablice wypełnione ideogramami ludzkich sylwetek. Stopniowo twórczość swą poszerza o inne sposoby wizualizacyjne, m.in. instalacje, performance. Rytmika i otwartość jego kompozycji sytuuje je w bezczasowości. W pracach Kusia niezwykle istotna jest rola materii oraz kontemplacja przez proces tworzenia powtarzalnych modułów.
Praktyka ta idealnie pasuje do grup dzieci, które potrzebują wsparcia arterapeutycznego i wyciszenia. Dzieci będą tworzyć formy i je powtarzać rysunkowo i malarsko na wielkich formatach i specjalnych tabliczkach z drewna. Działania będą przeznaczone dla uczestników warsztatów letnich w świetlicach socjoterapeutycznych Caritas Polska odział w Katowicach (aspekt arteterapeutyczny).
Wykorzystamy również naturę i parki przylegające do budynków naszej instytucji. W tej przestrzeni pokażemy prace plastyczne jako efemeryczną, zaskakującą wystawę sztuki w przestrzeni. Miejsce wystawy będzie niezwykłe – strefa zielona obok instytucji, grządki, skwery i trawniki obok urzędów.

Działanie poprowadzi: Irena Imańska we współpracy merytorycznej z Ewą Kokot.

Grupa specjalna: Dzieci i młodzież biorące udział w warsztatach letnich w Katowicach.

Efekt działań: art- obiekty dostępne wśród roślin, a następnie pokazane podczas wystawy letniej dla dzieci z całego województwa w formie obiektów sztuki i wielkoformatowych prac.

Patronat honorowy: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSea Poland.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Powrót