Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach
dekoracja

Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach

POTAŃCÓWKA FINAŁOWA

Czas na wielki finał tegorocznej edycji Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach!
Kapela Fedaków, Katowice Miasto Ogrodów oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na potańcówkę finałową projektu.

Podczas imprezy do tańca zagrają grupy warsztatowe Ognisk Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Katowicach oraz w Cięcinie, zespoły Liderów obu Ognisk czyli Kapela Fedaków oraz Skład Niearchaiczny, a także połączone siły obu Ognisk – we wspólnym, śląsko-góralskim repertuarze zaprezentuje się silna grupa składająca się z Uczestników i Liderów obu Ognisk! Nie możecie tego przegapić ;-)

Kiedy: 19 października (sobota), godz. 20.00–1.00 

Gdzie: Strefa Centralna (I piętro)

Bilety: 40 PLN dostępne na: miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz w kasie Miasta Ogrodów. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

Uwaga! Tego dnia czeka na Was więcej atrakcji!

• 14.00 – 17.00 / sala Muzykodromu / wydarzenie biletowane: warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak [link otworzy się w nowym oknie] 

• 17.30 – 19.30 / sala Muzykodromu / wydarzenie bezpłatne: warsztaty muzyczne z Liderami obu Ognisk – Martą Matuszną i Rafałem Bałasiem z Ogniska w Cięcinie prowadzonego przez Fundację Górom i Jakubem i Igą Fedakami z Ogniska w Katowicach prowadzonego przez Katowice Miasto Ogrodów. Warsztaty przeznaczone dla osób grających!

O artystach:

Skład Niearchaiczny to kapela, która przedziera się do sedna muzyki beskidzkiej i odnajduje drzemiące w niej możliwości i inspiracje. Muzyka ta wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”, który z czasem został wyparty przez większe kapele smyczkowe. Niearchaiczność kapeli to nie tylko instrumentarium rozbudowane o kontrabas i altówkę, ale też nowe aranżacje i harmonie, które nie tylko nie kłócą się z tradycyjnym, dawnym stylem „ogrywania” melodii przez dudziarza i skrzypka, ale wzbogacają go i dopełniają. To dowód na to, że muzyka Beskidu Żywieckiego to ciągle żywe zjawisko, które można wciąż na nowo odkrywać i świadomie rozwijać.

Zespół wystąpi w składzie:

Marta Matuszna – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka, śpiew
Przemysław Ficek – dudy, instrumenty pasterskie
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów. Zespół koncertuje i edukuje zarówno w swoim regionie, jak i w dalszych zakątkach – Krakowie, Warszawie, Pradze czy Budapeszcie.

Zespół wystąpi w składzie:
Iga Fedak – śpiew, baraban, prowadzenie tańców
Karolina Fedak – skrzypce
Kuba Fedak – akordeon

O projekcie:

Ognisko Muzyki i Tańca Tradycyjnego to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, którą realizujemy od lata 2023 roku. Celem Ogniska jest upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbywały się warsztaty instrumentalne, taneczne, wyjazd i integracja z Ogniskiem Muzyki Tradycyjnej w Cięcinie, prowadzonego przez Fundację Górom. Projekt jest realizowany od lipca do października 2024 roku. Szczegóły dotyczące kolejnych projektów wokół muzyki tradycyjnej już wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów! W listopadzie i grudniu będą to warsztaty kolędnicze, a w karnawale zaprosimy Was na warsztaty taneczne.

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków:

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)

Do zobaczenia!

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca
 

Powrót