Złota dekada himalaizmu polskiego. Archiwalne zdjęcie Jerzego Kukuczki

Prelekcje, spotkania, warsztaty

Kiedy: 25-26 maja 2024, od godziny 10
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów

Więcej informacji o wydarzeniu pod linkiem:

https://tiny.pl/dc5g2 [link otworzy się w nowym oknie]

Pobierz plakat wydarzenia [plik png, 2180 kb, grafika otworzy się w nowym oknie]

Program:

25 maja, niedziela, sala 211
● 12:00 Ninanki - dobrze się żyje ruchem - warsztat ruchowy dla dzieci, mgr Marytna Borowka i mgr Julia Walatek (AWF Katowice),
● 13:30 Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce - dr hab. Marek Pacukiewicz, dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski), rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
● 15:00 O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? - dr hab. Jakub Chycki (AWF Katowice),
● 16:30 Archiwum Jerzego Kukuczki – Wojciech Lemański (Fundacja Wielki Człowiek),
● 18:00 Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu – Janusz Majer,
● 19:30 Projekcja filmu „Anna P” i rozmowa z reżyserem i himalaistą Ryszardem Wareckim. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

26 maja, niedziela, sala koncertowa
● 18:00 Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego – Krzysztof Wielicki,
● 19:30 Spotkanie z Cecylią Kukuczką wokół książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

Wydarzeniu będą towarzyszyły:
● Rajd Górski w Istebnej (zapisy [link otworzy się w nowym oknie])

25 i 26 maja, sala 204
● wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego

Zapraszamy na dwa pełne wrażeń dni z historią polskiego himalaizmu! Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Ta niezwykła historia zainspirowała nas do przedstawienia tego fenomenu z różnych perspektyw – świadka historii, badacza wytrzymałości ludzkiego organizmu, kulturoznawcy, literaturoznawcy, filmowca czy archiwisty. Dzięki temu chcemy dowiedzieć się więcej na temat himalaizmu i odkryć go na nowo. Nie może zabraknąć aktywności fizycznej, więc całość zwieńczona zostanie Rajdem Górskim w Istebnej, czyli w miejscu w którym znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.

W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek
w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Więcej informacji i przydatne linki:

Wydarzenie fb: https://fb.me/e/57eov3pog

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: https://jerzykukuczka.com/pl/strona-glowna/