GÓRNY FURMANIEC
Dekoracja

GÓRNY FURMANIEC

255. śląsko-zagłębiowskie szwendanie okoliczne

GÓRNY FURMANIEC, czyli bydlęcym śladem przez wieki


Kiedy: 11 maja 2024
Gdzie: z Mysłowic do Mikołowa
Dojazd z Katowic: godz. 10.03, M101 z przystanku ZTM Katowice Sokolska
Zbiórka: godz. 10.30, przystanek ZTM Mysłowice Dworzec PKP
Trasa całodzienna (do przejścia około 20 km).


Pogranicze śląsko-małopolskie od wieków, jeśli nie od tysiącleci przecinały trakty handlowe wiodące w najprzeróżniejszych destynacjach. Z południa na północ, ze wschodu na zachód. Ich sieć wpisywała się w gigantyczny system dróg, od starożytności, poprzez średniowiecze, aż po czasy nowożytne łączących ze sobą Azję oraz Europę, system ułatwiający wymianę towarów, ale również idei.
I tak właśnie było z Furmańcem, traktem, którym przez całe wieki gnano z terenów Rusi i Mołdawii w kierunku Śląska i Moraw szare wołki.
Ślady przebiegu owego bydlęcego szlaku po dziś dzień spotkać można w lokalnej toponimii, by wymienić choćby tylko wszelkie Skotnice, Bykowiny czy Byczyny. Specyficznie związana jest z nim również postać świętego Mikołaja czy pogańskiego boga Welesa.
Więcej faktów postara się przekazać w trybie pieszym kierownik zamieszania, czyli Paweł Graja.

Udział bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. Uczestnicy szwendania biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i proszeni są o zachowanie stosownych środków bezpieczeństwa.


Ważne! Potraktujmy ten i inne wydarzenia cyklu jako okazję do oderwania się od smartfonów, które mocno zawężają naszą percepcję rzeczywistości i umiejętność orientacji w terenie. Zakazać nie możemy, ale prosimy o rozważne korzystanie z nawigacji GPS tudzież innych aplikacji mobilnych.

Dostępność? Działanie w plenerze, po nierównym terenie. Nie zniechęcamy! Jeśli, przemieszczenie się nie stanowi dla Ciebie problemu, a chodzi potrzeby innego rodzaju, napisz do nas – spróbujemy ułatwić Ci udział w wydarzeniu: pawel.graja@miasto-ogrodow.eu.


Szwendania okoliczne grają z Katowicami i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 

Powrót