Biuro Otwarte: Powitanie Słońca

Biuro Otwarte: Powitanie Słońca

Emisję dźwiękowych pejzaży śląskiej natury

Kiedy: 10 maja, godz. 19.00
Gdzie: Biuro Dźwięku Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2, II piętro

Wstęp wolny!


Biuro Dźwięku Katowice oraz Przemysław Scheller, w ramach programu Biuro Otwarte zapraszają na wielokanałowy emisję dźwiękowych pejzaży śląskiej natury.
Prezentacją projektu "Powitanie Słońca" chcemy zwrócić Waszą uwagę na problem ekologii akustycznej i wzmocnić świadomość potrzeby doświadczania ciszy w życiu człowieka i przyrody.
W trakcie wydarzenia zaprezentujemy nagrania terenowe śląskiej przyrody zarejestrowane przez Przemysława Schellera głęboko w lesie, w 3 miejscach zróżnicowanych pod względem biotopu, tuż przed nastaniem świtu.
Pejzaże zarejestrowano przy użyciu technik nagrań ambisonicznych, pozwalających uchwycić trójwymiarową przestrzeń dźwiękową. Wczesna pora rejestracji niestety nie wykluczyła obecności zanieczyszczeń dźwiękowych - odgłosów ruchu ulicznego, samolotów, szczekania psów.
Przemysław Scheller – kompozytor i sounddesigner. Absolwent Akademii Muzycznej im.
K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aleksandra Lasonia oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse Lyon (Francja) w klasie Philippa Hurela. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuki pod opieką artystyczno-naukową dr hab. Jarosława Mamczarskiego (AM w Katowicach) oraz Michele Tadiniego (CNSMD Lyon). Jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zajmuje się muzyką instrumentalną, wokalną, elektroniczną oraz działalnością interdyscyplinarną; tworzy instalacje dźwiękowe, pokazy multimedialne i projekcje mappingowe. W kręgu jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim psychologia i percepcja muzyki oraz soundscape. Jako kompozytor współpracował z wieloma zespołami w kraju i na świecie, jego kompozycje wykonywane są na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej, a wiele z nich zdobyło laury na konkursach kompozytorskich.
Dotychczas ukazały się 2 monograficzne płyty z muzyką Schellera, a jego utwory wydawane są przez Lyon&Healy Publications Chicago oraz BabelScores Paris.
 

 

Powrót