Warsztaty muzyczne
róża z instrumentów Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Warsztaty muzyczne

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, czyli Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, zapraszają na cykl cotygodniowych warsztatów muzycznych.

Warsztaty poprowadzi Kuba Fedak (muzyk, multiinstrumentalista, pedagog).

Kiedy: poniedziałki o 18.30 (od 15.04.2024)

Gdzie: sala Muzykodrom / 105 H

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)

Wstęp wolny

Warsztaty muzyczne polegać będą na nauce tradycyjnych śląskich melodii instrumentalno-wokalnych w rytmach tanecznych – będziemy zatem grać na instrumentach oraz śpiewać. Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania – jeśli posiadacie własne instrumenty, przynieście je ze sobą, nawet jeśli nie potraficie na nich grać. Jeśli nie posiadacie instrumentu – przyjdźcie i tak! Mamy pewną pulę instrumentów do pożyczenia, można też ograniczyć się do samego śpiewu (lub do samego grania – jeśli ktoś nie lubi śpiewać).

Uczestnicy otrzymają śpiewniczki z zapisem utworów, których będziemy się uczyć. W śpiewniczkach pojawią się też wybrane, najpiękniejsze utwory z wcześniejszych edycji warsztatów, które chętnie z Wami powtórzymy!

Na warsztatach pojawią się także elementy tańca, aby uczestnicy lepiej mogli wyobrazić sobie przeznaczenie danej melodii tanecznej.

Przy doborze repertuaru skorzystamy z najcenniejszych dostępnych nam źródeł śląskiej muzyki tradycyjnej, a zatem z nagrań mistrza Jana Piłatyka z Frydku, nagrań archiwalnych ze zbiorów Adolfa Dygacza, albumu „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie, ze zbiorów Polskiego Radia oraz opracowań książkowych, głównie Juliusa Rogera (1863), Józefa Lompy (1844) i Jana Taciny (1987).

Do cyklu warsztatów instrumentalnych można także dołączyć w jego trakcie (w miarę dostępności miejsc), jednak będzie wspaniale jeśli przyjdziecie z zamiarem uczestniczenia w całym cyklu – wówczas praca będzie bardziej efektywna

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

Do zobaczenia!

Powrót