kleks na białym tle. Marek Piechocki, Danielle Ritchie. Zachowaj twarz... chłopaki nie płaczą

„Zachowaj twarz…chłopaki nie płaczą”

Marek Piechocki i Danielle Ritchie w galerii Wspólnej

 

Wernisaż: 16 maja, godz. 18.00

Wystawa do 23.06.2024.

znak tłumaczenia na PJM

 

 

WERNISAŻ W JĘZYKU MIGOWYM

 

Wstęp wolny

kuratorki: Kinga Hołda-Justycka i Grażyna Tereszkiewicz

Wystawa prac Danielle Ritchie i Marka Piechockiego pt. „Zachowaj twarz… chłopaki nie płaczą” stanowi próbę krytycznego odniesienia się do szeroko rozumianej problematyki portretu.

Ikonografia twarzy, co najmniej od czasów pierwszych autoportretów Dürera, dowodzi, że artyści oraz artystki od kilku stuleci kontynuują ten gatunek sztuki, akcentując z jednej strony aspekt formalny i estetyczny, z drugiej znów uwypuklając język i symbolikę dzieła, a jednocześnie portret zawsze jest również osadzony w bieżącym kontekście społecznym czy nawet politycznym. Prace prezentowane na wystawie dowodzą bez wątpienia, że twarz, jak i jej ikonograficzna reprezentacja, są także rodzajem maski, która zasłania tożsamość portretowanej osoby, jak i odsłania świat inscenizacji i spektaklu.

Danielle Ritchie (ur. W Szkocji / Aberdeen) - studentka piątego roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od dzieciństwa interesowała się malarstwem i rzeźbą. W wieku trzynastu lat rozpoczęła naukę w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych w Krakowie na poziomie gimnazjum. Następnie kontynuowała naukę w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej na kierunku Technik Grafik, specjalność: Projektowanie Graficzne.

Marek Piechocki - projektant graficzny i ilustrator, osoba głucha.
Prace prezentują Alfabet Polskiego Języka Migowego w unikalny sposób, zintegrowany z twarzami znanych postaci, takich jak politycy, aktorzy i muzycy. Każda litera alfabetu reprezentowana jest poprzez różnorodne migi i wyraz twarzy, co tworzy fascynującą mozaikę komunikacyjną. Na trzecim planie obrazu ukazane są same litery alfabetu, a tło w kolorze turkusu stanowi symboliczne odniesienie do świata osób głuchych.