Koncert Indonezyjskiej Orkiestry Narodowej

Koncert Indonezyjskiej Orkiestry Narodowej

Koncert z cyklu Miasta Muzyki

Kiedy: 17 maja 2024, godz. 17.00 oraz 19.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 211

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Miasta Ogrodów.
Rezerwacje: 32 609 03 21/32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

UWAGA! Wszystkie wejściówki na koncerty zostały rozdane.

Sieć Miast Muzyki UNESCO, której Katowice są dumna  częścią 2015 roku, to niewyczerpane źródło różnorodnej, fascynującej muzyki. Spróbujemy z niego zaczerpnąć podczas cyklu koncertów pod hasłem Miasta Muzyki.

Czeka nas spotkanie m.in. z muzykami z Korei Południowej (Daegu) czy bliższych nam Niemiec (Hanower).

Zaczynamy jednak od wyjątkowo orientalnej propozycji – 17 maja w Sali kameralnej Miasta Ogrodów wystąpi Indonezyjska Orkiestra Narodowa INO.

Zespół powstał w 2010 roku z celem stworzenia nowej platformy orkiestrowej dla praktyki muzycznej XXI wieku, opartej na różnorodnych instrumentach rdzennej ludności Indonezji – od Aceh, przez Sumatrę, Jawę czy Bali.

W ciągu ostatnich kilku lat INO występowała w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Jakarta Theater Hall (Dżakarta), Melbourne Recital Center (Melbourne) czy Elbphilharmonie (Hamburg).

Repertuar INO to w dużej mierze dzieło Franki Radena, znanego kompozytora i etnomuzykologa, zarazem założyciela orkiestry. Każdy utwór INO komponowany jest na podstawie konkretnych regionalnych motywów muzycznych i estetyki, a celem jest zachowanie siły przekazu rdzennej muzyki.

Na koncercie zabrzmi m.in. betawi – rodzaj tradycyjnej, skomplikowanej rytmicznie gry na rebanie (rodzaj tamburynu), poznamy brzmienie instrumentów takich jak trompong (dzwonki gongowe) czy kromong (dzwonki gongowe). Nie zabraknie również głęboko poruszających utworów takich jak „Homage to my Ancestors”, który jest hołdem dla potężnego balinezyjskiego rycerza z IX wieku czy „Pohaci”, nawiązującego do mitologii sundajskiej i tradycji świętej muzyki.

Powrót