Angelus w Szybie Poniatowski

Czy promień Saturna du...nie w ziemię? “Angelus” i Lech Majewski na Janowie!

 

“Angelus”, słynna komedia Lecha Majewskiego i spotkanie z reżyserem, już w lipcu na plenerowym pokazie w Szybie Poniatowski w Katowicach. 

20 lipca o godz. 21 odbędzie się plenerowa, letnia projekcja filmu “Angelus” Lecha Majewskiego. Przed seansem przewidziane jest spotkanie z reżyserem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

“Angelus” to jedna z najnośniejszych produkcji Majewskiego. Ten przezabawny komedio-dramat po śląsku kręcono m.in. w Hucie Kościuszko w Chorzowie, na katowickich Janowie, Nikiszowcu i Murckach, czy na bytomskiej stacji kolejowej w Bobrku. Film bardzo swobodnie zainspirowany jest historią malarskiej Grupy Janowskiej. Surrealistyczna opowieść przybliża losy okultystycznej grupy wierzącej w proroctwo o nadchodzącej apokalipsie, którą spowoduje śmiercionośny promień z Saturna.

Majewski to z pewnością jeden z najbardziej uznanych nad Wisłą i zagranicą polskich reżyserów. Urodzony w Katowicach, w swojej twórczości często nawiązywał do Śląska. Autor ponad tuzina uhonorowanych licznymi nagrodami filmów, m.in.: “Wojaczka”, Ogrodu rozkoszy ziemskich” czy “Młynu i krzyża”. 

Moderatorem rozmowy będzie Mateusz Demski - programer festiwalu Ars Independent, dziennikarz i krytyk filmowy, publikuje m.in. na łamach „Czasu Kultury”, "Przekroju", „Przeglądu”, „Ekranów", a także w portalach Interia.pl, Wirtualna Polska, Popmoderna.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Szybu Poniatowski kopalni Wieczorek (przy ul. Szopienickiej), otwartego niedawno dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów. Zabytkowa architektura, sięgająca początków XX wieku, przewidziana jest do rewitalizacji, a cały pokopalniany obszar - pod stworzenie nowej, nikiszowieckiej strefy kultury. 

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

 


 

Pokaz plenerowy filmu „Angelus” (POL 2001 106')

Spotkanie z Lechem Majewskim (reżyserem filmu) przed seansem
Moderacja rozmowy: Mateusz Demski

20 lipca, godz. 21
Szyb Poniatowski
Katowice, Nikiszowiec-Janów, ul. Szopienicka

WSTĘP WOLNY