gęba (rysunek) z której wydobywa się śpiew

Śpiewające ogrody

Koncert chórów dziecięcych

Kiedy: 16 kwietnia 2024, godz. 11.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów - sala koncertowa

Wstęp wolny

Koncert z udziałem udziałem Chóru dziecięcego działającego w Rudzie Śląskiej w ramach programu Most the Music (dyrygenci: Grażyna Darłak, Mirosław Krause) oraz Chóru Omega Voice ze Społecznej Szkoły Podstawowej Omega w Katowicach (dyrygent Alicja Kotyl).

W programie m.in. przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej w opracowaniu Adama Sztaby, piosenki dziecięce Jerzego Wasowskiego.

Chór Dziecięcy MOST THE MUSIC z Rudy Śląskiej

Chór dziecięcy w Rudzie Śląskiej powstał we wrześniu 2023 roku w ramach programu Most the Music. Program ten funkcjonuje dzięki wsparciu Fundacji Most the Most, której misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje działania lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Miasto Ruda Śląska jest jedną z gmin, która w 2023 roku zwyciężyła w Konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym właśnie przez Fundację Most the Most. Wyróżnienie to stworzyło możliwość utworzenia chóru w ramach programu Most the Music, którego dyrektorem artystycznym jest kompozytor, aranżer, dyrygent i producent – Adam Sztaba. Program Most the Music jest skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Idea programu zakłada aktywizację uczniów poprzez udział w bezpłatnych zajęciach chóru, ale także integrację rówieśników i stworzenie oferty alternatywnej dla świata wirtualnych kontaktów i gier komputerowych.

Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu, w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, a do grona chórzystów należy 24. uczniów rudzkich szkół, w wieku od 7 do 16 lat. Program Most the Music zakłada udział chóru w warsztatach wokalnych, a następnie w 3 koncertach rodzinnych. Bezpośrednio po zakończeniu roku szkolnego odbędzie się tygodniowy obóz, na którym spotkają się wszyscy młodzi artyści należący do 8. wyróżnionych chórów (około 200. dzieci). Zwieńczeniem projektu „Most the Music będzie Wielki Koncert Finałowy, który w tym roku odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na scenie Filharmonii młodzi wykonawcy wystąpią z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Adama Sztaby oraz gwiazd polskiej estrady muzycznej m.in. Natalii Kukulskiej.

Repertuar:
1. Śpiewaj razem z nami, słowa polskie: Małgorzata Komorowska, muzyka: Thord Gummesson
2. Kołysz nas ziemio, słowa: Elżbieta Szeptyńska, muzyka: Barbara Kolago
3. Pięknie żyć, słowa: Anna Bernat, muzyka: Krystyna Kwiatkowska
4. Majowa piosenka, muzyka: Wolfgang Amadeus Mozart
5. O zmierzchu, słowa polskie: Elżbieta Zechenter-Spławińska, muzyka: Dymitr Kabalewski
6. Rozśpiewany blok, słowa: Dorota Gellner, muzyka: Wojciech Kaleta
7. Stary zegar, słowa polskie: Daria Gross i Wiktor Salamon, muzyka: Emil Jaques-Dalcroze
8. Nauczmy się żyć obok siebie,  słowa: Wojciech Kejne, muzyka: Zbigniew Wodecki, aranżacja: Adam Sztaba.
9. Psalm stojących w kolejce, słowa: Ernest Bryll, muzyka: Wojciech Trzciński, aranżacja: Adam Sztaba
10. Życzenie, słowa:  Stefan Witwicki, muzyka: Fryderyk Chopin, aranżacja Adam Sztaba
11. Tyle słońca w całym mieście, słowa: Janusz Kondratowicz, muzyka: Jarosław Kukulski, aranżacja: Adam Sztaba
12. Nadzieja,  słowa: Leszek Mróz, muzyka: Piotr Łukaszewski, aranżacja: Adam Sztaba,.
13. Decymy, słowa: Ryszard Kunce, muzyka: Natalia Kukulska, Michał Dąbrówka, aranżacja: Adam Sztaba