OBIEKT Z CYTATEM
fragment pracy Waldemara Rudyka

OBIEKT Z CYTATEM

Zadanie twórcze 4/2024 Future Artist – kontemplacja sztuki

Karta zadania twórczego nr 4 [pdf, plik otworzy się w nowym oknie]

Waldemar Rudyk od wielu lat tworzy dzieła sztuki techniką artystyczną własnego pomysłu. Polega ona na zapełnianiu drewnianych obiektów różnymi elementami. Mogą to być fragmenty blachy, gwoździe, szkiełka czy druty.

Następnie, na tak powstałe dzieło, ołówkiem nanoszone są fragmenty tekstów. Przytacza w nich słowa innych twórców ważnych dla siebie lub przywołuje własne i ważne dla siebie słowa – swoje autocytaty.

Wykorzystywanie liter, tekstów i cytatów w sztuce jest cechą twórczości takich znanych twórców, jak na przykład Stanisław Dróżdż czy Marian Warzecha. Artyści, jeśli wykorzystują słowo pisane na różne sposoby.

W pracach Waldemara Rudyka słowo pisane stanowi dopełnienie pracy wizualnej i harmonizuje z kompozycją plastyczną. Każdy z nas może je odczytać na swój sposób, kierując się własnymi emocjami.

Instrukcja:
Przygotuj niewielkie pudło kartonowe z recyklingu, kolorowe papiery, klej, nożyczki oraz opcjonalnie: fragmenty włóczki, patyczki drewniane i wszystko, co nadaje się do przytwierdzenia na kartonowym pudle.

Znajdź ciekawy cytat czyli fragment tekstu, który naprawdę lubisz. Może być to fragment baśni, wiersza lub ulubionej powieści dla młodzieży. Oczywiście może to być autocytat, czyli możesz przytoczyć to, co zostało napisane przez samego/samą Ciebie.

Stworzymy instalację przestrzenną. Na wybranej ścianie pudełka naklej kompozycję z dowolnych figur papieru i wybranych materiałów. Twórz wolno, myśląc jak połączyć wszystkie elementy.

Możesz też wydrążyć otwory za pomocą nożyczek.

Następnie wytnijcie z kolorowego kartonu różne figury, niech kształty będą realne lub kompletnie abstrakcyjne. Każdy niech wykona jeden kształt. Oczywiście możecie coś dokleić lub zgiąć. Zastanów się gdzie możesz umieścić swój cytat. Napisz go za pomocą ołówka, mazaka lub długopisu pamiętając by był czytelny.

Wpasuj litery w całą kompozycję.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Odsłuchaj z grupą wywiad z artystą umieszczony na stronie Galerii Sztuki Współczesnej BWA Katowice [link otworzy się w nowym oknie]

oraz zobaczcie inne prace artysty na stronie: https://waldemarrudyk.com [link otworzy się w nowym oknie]

Zrób fotografię obiektu wraz z cytatem. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. + logo ministerstwa

Powrót