Bharatanatjam i muzyka karnatycka

Spotkanie z cyklu Rodzinne Matinée

10 sierpnia, godz. 11

Sala 211 (Katowice Miasto Ogrodów)

Gość: Aleksandra Mandzikowska-Janko

Prowadzenie, akompaniament: Zdzisław Smucerowicz

Na sierpniowym spotkaniu opowiemy sobie o kulturze muzycznej Ćennaj w Indiach - Miasta Muzyki Unesco od 2017 roku. Tańce Indii, podobnie jak kultury, z których się wywodzą, tworzą barwny i niespokojny kalejdoskop barw i emocji. Są to tańce klasyczne, wywodzące się z tradycji teatralnych i religijnych, jak i tańce ludowe – żywiołowe, radosne, nie poddające się sztywnym regułom. Poznamy historię i podstawy tradycyjnych tańców indyjskich. Ta wiedza pozwoli nam  stworzyć choreografię w stylu bollywood. Styl ten, jest połączeniem wielu technik klasycznych ale również i współczesnych. Towarzyszy mu energetyczna muzyka,  która dodaje każdemu energii. Taniec  Bollywood jest ściśle związany z przemysłem filmowym, jest swoistą mieszanką kultury wschodu i zachodu. Na zajęciach skupimy się na pracy bioder, dłoni, głowy a nawet oczu!  W tańcach indyjskich mimika i precyzja każdej pozycji ma niesamowite znaczenie.  Opanowanie podstawowych figur pozwoli nam w przyszłości na odtworzenie choreografii z konkretnego filmu w stylu bollywood.

Aleksandra Mandzikowska-Janko – dyplomowana instruktorka tańca jazzowego, pedagożka
i aktorka scen muzycznych. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Pedagogika wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne) oraz Państwowego Studium Wokalno-Baletowego
w Gliwicach. Obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Barcewiczów w Łodzi na kierunku choreografia. Strona domowa: amandzikowska.wixsite.com/dancer

Czym dla naszego gościa jest muzyka i jakie są jej upodobania? Koniecznie przeczytajcie jakich odpowiedzi Ola udzieliła na pytania naszej ankiety