ANETA ŁUCZYŃSKA: Jestem kobietą absorbującą

04 Lipca 2017 roku

ANETA ŁUCZYŃSKA: Jestem kobietą absorbującą

Wernisaż: 6 lipca, godz. 17.30 / Galeria Pojedyncza. Wystawa do 19 lipca

Jako nauczyciel mam okazję podglądać od pierwszych pociągnięć pędzla twórcze poczynania Anety Łuczyńskiej i korzystając z tej uprzywilejowanej sytuacji zauważam najpierw: Francisco Goya i tematy niemal wyjęte z "Los desastres de le querra" albo ze ścian "Quinta del sordo". W miarę malowania dodaję Rolanda Topora, a na koniec (o zgrozo) Latający Cyrk Monty Pytona z jego pozbawionym kończyn, ledwie draśniętym rycerzem. Zastanawiając się nad powodem, dla którego urocze szczenięta, świeżo urodzonych członków najbliższej rodziny portretuje używając tych samych środków, co malując kanibala pożerającego swoje dziecko, myślę sobie najpierw, że to oswajanie własnej traumy. Kiedy jednak autorka zamiast zwyczajowo zawiesić tytuł pracy pod gotowym już dziełem włącza go w tkankę obrazu, zyskuję pewność, że chodzi tu raczej o szerszą refleksję. Ludzki los: z tej euforycznej, jasnej strony i z tej ponurej, tragicznej, ciemnej utkany jest z tej samej kunsztownej, wymyślonej przez zdystansowanego KREATORA przędzy. Jako artystka Aneta Łuczyńska stara się iść JEGO tropem.  (Kazimierz Cieślik)

”Kiedy przychodziłam na ten świat nie wiedziałam, że mimo tak wielu otaczających mnie kolorów czasem widzieć będę tylko szarość. Nie wiedziałam, że poznam środki dzięki, którym będę mogła wyrażać to co zawsze poniekąd mnie prześladowało. Nie wiedziałam też, że dane mi będzie zaprzyjaźnić się z obojętnością, która pozwoliła mi przewartościować świat, do tego stopnia, że stworzyłam swój własny, który dla innych czasem staje się abstrakcją. Moje malarstwo zawsze jest krok przede mną, bo chyba dzięki niemu tak naprawdę zaczynam rozumieć rzeczy, które wcześniej wydawały mi się nieoczywiste, ale przede wszystkim jest życiem, bo jak ono jest przewrotne i chadza własnymi ścieżkami (Aneta Łuczyńska)

Aneta Łuczyńska

Rocznik 1993. Chorzowianka. Studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swoich pracach koncentruje się głównie na sferze emocjonalno-duchowej.