Ireen Zielonka: Płuca Śląska / The Lungs of Silesia /
 

08 Czerwca 2017 roku

Ireen Zielonka: Płuca Śląska / The Lungs of Silesia /

Wystawa interdyscyplinarna w Galerii Pustej i Galerii „5”

„Płuca Śląska” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie wizualno-muzyczne, stanowiące efekt współpracy berlińskiej artystki Ireen Zielonka oraz katowickiego środowiska artystycznego, reprezentowanego przez Pawła Paleja, Michała Paducha, Łukasza Kozerę, Pawła Siodłoka oraz Tomasza Makulę. 


Technika, którą posługuje się Ireen, to rysunek wykonywany piórem i tuszem. Prace stanowią alegoryczne reprezentacje miejsc, odwiedzonych i doświadczonych w trakcie pobytu artystki w Katowicach i Zabrzu. Tematy, które podejmuje Ireen, to przede wszystkim śląskość, praca w kopalni, wydobycie węgla kamiennego, górnictwo i związane z nim choroby zawodowe, jak pylica płuc.

Nazwa wystawy "Płuca Śląska" wskazuje na istotne dla artystki zagadnienie "oddechu" - obecne od lat w jej twórczości - umieszczone obecnie w kontekście życia i pracy górników w śląskiej kopalni. "Oddech" spaja podjęty temat także z myślą filozoficzną Anaksymenesa, do której często odwołuje się Ireen. Natura duszy oraz powietrza jest jednakowa. Niewidzialność, nieograniczoność, niecielesność, nieskończoność są kluczowe dla filozofa. Stanowią zarazem punkt wyjścia do świata inspiracji Ireen. Korespondują pomiędzy wyobrażeniem na temat duszy ludzkiej, a światem realnym, który przez pokolenia warunkował życie górników i ich rodzin. 

Dopełnieniem wizualnej części projektu jest opowieść muzyczna, na którą składa się między innymi muzyka zarejestrowana w zabytkowej kopalni Guido oraz odgłosy maszyn, które znajdują się 320 metrów pod ziemią. Field recording został wzbogacony materiałem dźwiękowym, nawiązującym do tradycyjnej melodii górniczej w nowym aranżu. W ten sposób powstał unikalny pejzaż dźwiękowy, wzmacniający sensy wydobywające się z prac Ireen.

Inspiracją dla oprawy muzycznej są stare, górnicze przyśpiewki. Nie są to jednak standardowo zaaranżowane folkowe piosenki, lecz instrumentalne, alternatywne wersje, dla których tradycyjne motywy są subtelnymi muzycznymi tematami, wynurzającymi się zza dźwięków pełnych psychodeli i rockowego drive’u. 

Wystawę dopełni bogaty materiał fotograficzny (Tomasz Makula) oraz video (Paweł Siodłok).

 

Kiedy: 14 czerwca - 17 września 2017, na wernisaż zapraszamy 14 czerwca o godz. 18.30*
Gdzie: Galeria Pusta, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice, wernisaż odbędzie się w sali 211
Kuratorzy wystawy: Dagmara Szastak, Katarzyna Łata

 

* Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez Pawła Paleja (gitara), Michała Paducha (elektronika) oraz Łukasza Kozerę (instrumenty klawiszowe)

Powrót

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017