fragment plakatu

WSPÓLNOTOWE METAFORY

Wystawa projektu Future Artist — wspólnota sztuki

Kiedy: 22 września — 22 października 2023

Gdzie: Galeria Ściana Sztuki Dziecka

Metafory i analogie, poprzez zestawienie razem różnych kontekstów, prowadzą do powstawania nowych sposobów patrzenia. Prawie wszystko to, co wiemy, łącznie z poważną nauką, opiera się na metaforze. I dlatego nasza wiedza nie jest absolutna. ─ prof. Joseph Weizenbaum* 

Wystawa prezentuje wielkoformatowe prace nawiązujące do działalności Pomarańczowej Alternatywy – „antykomunistycznego ruchu happeningowego z korzeniami we Wrocławiu, ale działającego w kilku miastach Polski w latach 80. XX wieku”.** 

Prace wykonane z drewna, papieru i sznurka są efektem cyklu performansów zrealizowanych w Chełmku wraz z artystą Waldemarem Rudykiem. Na wystawie zobaczyć też można wydruki dokumentacji fotograficznej z miejskich akcji grupy Future Artist pokazujące, że sztuka może być i często jest skuteczną drogą prowadzącą do osobistej i grupowej radości. Prócz tego wystawiamy postaci zwierząt stworzone wraz z grupą Ireny Imańskiej podczas „Lata w Mieście” w Katowicach. Na prezentowanych obrazach wśród informelowych kształtów pojawia się wesoły i barwny zwierzyniec. 

Metafory są tym, co pozwala młodym artystom wyrażać się swobodnie w tych obszarach, w których indywidualny ogląd świata rzadko wyrażany jest wprost. Dzięki nim zabawa i radość na artystycznej łące współgrać mogą bez przeszkód. Humor wystawy podkreślą nietypowe formy, zestawienia kolorów i duże formaty. 

Ewa Kokot – kuratorka wystawy, kuratorka projektu „Future Artist – wspólnota sztuki”

*J. Weizenbaum „Moglibyśmy mieć raj”, Tygodnik „Forum”, Wyd. 28.01.2008. Cyt. za: Metafora [online], Wikipedia: wolna encyklopedia, dostęp: 12.09.2023.

** Pomarańczowa Alternatywa [online], Wikipedia: wolna encyklopedia, dostęp: 12.09.2023.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.