dekoracja

Warsztaty tradycyjnych tańców śląskich

z Ogniskiem Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Jesienią Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, w ramach projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zapraszają na cykl comiesięcznych warsztatów śląskich tańców tradycyjnych w grupach dla osób początkujących oraz tańczących. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego), zaakompaniuje Kuba Fedak. 

Kiedy:  16 września 2023, godz. 10.00 (początkujący), godz. 12.00 (tańczący); 21 października 2023, godz. 10.00 (początkujący), godz. 12.00 (tańczący) oraz 18 listopada 2023, godz. 16.00 (początkujący), godz. 18.00 (tańczący)

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów — sala 211

Bilety: 15 zł, 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca. Bilety dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz w kasie Miasta Ogrodów (poniedziałek - piątek, godz. 10.00-17.00)

Warsztaty taneczne w ramach Ogniska polegać będą na nauczaniu tradycyjnych tańców śląskich z całego obszaru Górnego Śląska. Warsztaty odbywać się będą raz w miesiącu, za każdym razem będą to dwa spotkania: dla osób początkujących oraz dla tańczących (średniozaawansowanych i zaawansowanych). Nauka tańców będzie odbywać się poprzez prezentację nagrań archiwalnych, pokaz, obserwację i naśladownictwo. Warsztaty obejmą zarówno elementy podstaw tańców (kroki, układ), jak i część dla osób zaawansowanych tanecznie (ozdobniki, improwizacja), a także naukę licznych wariantów danego tańca oraz podstawowe umiejętności kluczowe w nauce tańców tradycyjnych w ogóle (poczucie pulsu i utrwalenie kroku w ciele, prowadzenie i podążanie w parze, nauka improwizacji w ramach danego tańca – co robić, a czego nie robić). Poza samą praktyką taneczną podczas każdego spotkania ważny będzie także komentarz etnograficzny dotyczący poszczególnych tańców śląskich, jak i szeroko pojętej śląskiej muzyki tradycyjnej. Na bazie nagrań archiwalnych prowadząca będzie starać się określić styl taneczny, a następnie odwzorować go wraz z uczestnikami (wiemy, że to proces długotrwały – w czasie niniejszego projektu pewnie nie do osiągnięcia, jednak stworzymy podwaliny, które będziemy rozwijać w dalszych działaniach po zakończeniu projektu). 

Podczas warsztatów korzystać będziemy z najcenniejszych dostępnych nam źródeł dotyczących śląskich tańców tradycyjnych. Skorzystamy zatem z nagrań tańczących Łucji i Ryszarda Głąbów z Goczałkowic (1985), z 2 nagrań inscenizacji śląskiego wesela z 1922 i 1935 roku, oraz opracowań książkowych Janiny Marcinkowej oraz Jana Taciny.

Podczas wszystkich zajęć stawiać będziemy przede wszystkim na bezpośredni kontakt instruktora z uczniami, niekończący się wraz z zajęciami, ale kontynuowany poza nimi. Będziemy też podkreślać i promować postawę szacunku do Mistrzów oraz źródeł jako pierwotnej formy czerpania z zasobów muzyki i tańca tradycyjnego. 


Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków.

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców śląskich dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie. 

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie. 


Poza warsztatami tanecznymi, w ramach Ognisk Muzyki Tradycyjnej w Katowicach zapraszamy także na cotygodniowe warsztaty muzyczne (szczegóły i zapisy tutaj: http://bitly.pl/nzsjO [link otworzy się w nowym oknie]) oraz na potańcówkę finałową, która odbędzie się 18 listopada 2023 w KMO (szczegóły wkrótce).

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com).


mkidn, nimi, kmo, kapela fedaków

 

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków