dekoracja

Warsztaty tańców tradycyjnych

Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Kiedy: 29.01-18.03.2024 (poniedziałki), godz. 18.30

Gdzie: Sala Muzykodromu (I piętro)

Prowadzenie: Iga Fedak

Wstęp wolny

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, czyli Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, zapraszają na cykl cotygodniowych warsztatów tańców tradycyjnych. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego).

Podczas warsztatów tańców tradycyjnych będzie można nauczyć się zarówno tańców układowych (zwłaszcza śląskich), jak i np. polki, walczyka czy oberka. Warsztaty obejmą zarówno elementy podstaw tańców (kroki, układ), jak i część dla osób zaawansowanych tanecznie (ozdobniki, improwizacja), a także naukę licznych wariantów danego tańca oraz podstawowe umiejętności kluczowe w nauce tańców tradycyjnych w ogóle (poczucie pulsu i utrwalenie kroku w ciele, prowadzenie i podążanie w parze, nauka improwizacji w ramach danego tańca – co robić, a czego nie robić).

Poza samą praktyką taneczną podczas każdego spotkania ważny będzie także komentarz etnograficzny dotyczący poszczególnych tańców, jak i szeroko pojętej muzyki tradycyjnej.

Będziemy też czuli na potrzeby grupy, a zatem jeśli ktoś zgłosi pomysł uwzględnienia w programie warsztatów konkretnego tańca czy zagadnienia, postaramy się go wspólnie zrealizować.

Liderami oraz prowadzącymi warsztaty Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach są Iga i Jakub Fedakowie z Kapeli Fedaków

Iga Fedak – etnolożka, etnomuzykolożka i instruktorka tańca ludowego, specjalizuje się w tańcach śląskich. Uczy przedmiotu „taniec tradycyjny” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2015 roku prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla dzieci, dorosłych oraz szkolenia dla nauczycieli z tego zakresu (np. w ramach Małego Kolberga czy w katowickich ośrodkach kształcenia nauczycieli WOM i Metis), organizuje także katowickie potańcówki z muzyką na żywo. W rodzinnej Kapeli Fedaków prowadzi tańce, śpiewa oraz gra na barabanie.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, skupione wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków: kapela.fedakow[at]gmail.com

Do zobaczenia!