Śląska Scena Literacka
dekoracja

Śląska Scena Literacka

Spotkanie z Izabelą Tumas i Zbigniewem Białasem

Zalety i wady późnego debiutu. Żydowskie dziedzictwo Zagłębia. Zamiłowanie czytelników do historii o zbrodniach i dramatach społecznych.

Kiedy: 2 czerwca, godzina 18

Gdzie: Black Woolf Cafe, ul. 3 Maja 25, Katowice

Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

 

Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących

 

Izabela Tumas – miała cztery marzenia: zostać mamą, tancerką i bibliotekarką, opublikować książkę. Spełniła wszystkie, ale ostatnie dopiero w 2024 roku, kiedy ukazał się jej debiut powieściowy „Tatko”. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, autorka artykułów o bibliotece i literaturze, blogerka (ww.bibliotekarka.bedzin.pl, www.tumas.pl), współautorka książki „Babiniec. Herstoria będzińska”. Popularyzatorka biografii i twórczości będzinian Rutki Laskier i Stanisława Wygodzkiego. Kilkukrotna laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Będzina.

 

„Autorka sprawnie snuje opowieść niczym baśń, którą dorośli czytają sobie do poduszki i się boją. Boją się, że wrócą wspomnienia, boją się, że schemat się powtórzy. Boją się pamiętać i boją się zapomnieć. Bo życie z alkoholikiem wyostrza zmysły. Wymusza wysoką wrażliwość na dźwięki. Zmusza do wyrobienia sobie nawyku zapobiegania i unikania. Przewidywania reakcji. Jakby się było na wojnie. Ciągle w trybie walki, w trybie przetrwania. Nawet chwilowy spokój jest pozorny i zawsze podszyty strachem”.

(fragment recenzji powieści „Tatko” Izabeli Tumas, https://www.aniasztukaczytania.pl/index.php/2025/04/17/recenzja-tatko-izabela-tumas/)


Zbigniew Białas – literaturoznawca-anglista, profesor nauk humanistycznych, prozaik i tłumacz, w latach osiemdziesiątych służył w wojskach ONZ na Bliskim Wschodzie. Pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, autor powieści historyczno-kryminalnych o Sosnowcu: dylogii „Kafelek Mistrza Alojzego” (w skład której wchodzą „Korzeniec” oraz „Puder i pył”), a także „Tal” i „Rutka”. Laureat Śląskiego Wawrzynu Literackiego oraz Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas.

 

„Każde większe miasto powinno mieć taką książkę. Bo jest to książka o Sosnowcu. Sosnowiec jest jej głównym bohaterem. Są tu oczywiście liczne postacie pierwszoplanowe, drugoplanowe (tu tytułowy mistrz Alojzy) i epizodyczne (w tym Jan Kiepura, Pola Negri i Nikołaj Krylenko). Ale główną rolę gra miasto. Taka monumentalna powieść jest wybitnie miastotwórcza. Przyda się Sosnowcowi. Sięgnąłem po tę książkę, bo sam jestem z Sosnowcem trochę związany – spędziłem tam pięć lat. I cieszę się, że sięgnąłem”.

(fragment recenzji dylogii „Kafelek Mistrza Alojzego” Zbigniewa Białasa,   https://svetomir.home.blog/2021/10/20/kafelek-mistrza-alojzego-zbigniew-bialas/).


ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki.

Powrót