Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach
dekoracja

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Spotkanie IV

Zapraszamy na ostatnie z letniego cyklu wydarzenie w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. Zanim zaczniemy jesienne działania, pora pożegnać lato z przytupem podczas potańcówki z zespołem Nicponie! Jak zwykle, przed imprezą odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych z Igą Fedak – tym razem będą to tańce miejskie, które będzie można zatańczyć także podczas potańcówki.

Kiedy: 31 sierpnia 2023

Gdzie: Strefa Centralna (I piętro)

Dla kogo? Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek.

Jak się przygotować? Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

Bilety: 15 zł – warsztaty; 20 zł – potańcówka (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Bilety dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

 

PROGRAM

Warsztaty tańców miejskich z Igą Fedak

godz. 18.00-19.30

Górny Śląsk kojarzony jest z przemysłem i miastami – i mimo, iż jest to skojarzenie oddające tylko część charakteru tego fascynującego regionu, jest ono słuszne i ważne. Urbanizacja wpływała na Śląsku na każdą dziedzinę życia – także na muzykę i tańce! Podczas ostatnich wakacyjnych warsztatów tradycyjnych tańców śląskich skupimy się na tej właśnie nieoczywistej i rzadko podkreślanej ich części jaką są tzw. tańce miejskie. Zatańczymy zatem polkę, walczyka, ale także tango czy fokstrota. Poznamy kroki podstawowe, ale także figury, ozdobniki i inne fantazyjne „sztuczki”.

Bilety na warsztaty [link otworzy się w nowym oknie]


Potańcówka z Nicponiami

godz. 20.00-23.00 

Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Pojawią się także współczesne utwory w podwórkowej oprawie muzycznej, a zatem będzie można wspólnie potańczyć i pośpiewać przeboje Waszej młodości. Zespół Nicponie powstał w 2020 roku, kiedy w trakcie pandemii grupa przyjaciół z potrzeby serca (i portfela) ruszyła na stołeczne ulice grać melodie powszechnie znane i lubiane. Efektem entuzjastycznego przyjęcia tych bazarowych i parkowych występków były zaproszenia najpierw na imprezy prywatne, a potem na festiwale muzyczne (np. Etnobaltica czy Folkowisko). Przed powstaniem zespołu jego członków można było już usłyszeć w takich składach jak Strug Kompania, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, czy Grupa Teatralna Warszawiaki. W repertuarze zespołu znajdują się dawne szlagiery, przeboje lat późniejszych oraz hity współczesne. Zespół zagra w składzie: Patryk Walczak – akordeon Łukasz Owczynnikow – kontrabas Mateusz Kowalski – tara Grzegorz Domański – banjola

Bilety na potańcówkę [link otworzy się w nowym oknie]


 

Jesienią będziemy kontynuować działania. Od września ruszymy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu! Trzymajcie rękę na pulsie.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków: kapelafedakow[at]gmail.com 


 

mkidn, nimi, kmo, kapela fedaków

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków

Powrót