Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach
dekoracja

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Spotkanie III

Zapraszamy na trzeci set Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. W programie wakacyjna potańcówka z Kapelą z Pobaby poprzedzona warsztatami tradycyjnych tańców Beskidu Śląskiego z Kapelą z Pobaby

Kiedy: 16 sierpnia 2023

Gdzie: Strefa Centralna (I piętro)

Dla kogo? Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek.

Jak się przygotować? Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

Bilety: 15 zł – warsztaty; 20 zł – potańcówka (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)

Bilety dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

 

PROGRAM

Warsztaty tradycyjnych tańców Beskidu Śląskiego 
godz. 18.00 – 19.30 

Obfitość tańców górali śląskich jest zachwycająca! Nie mogliśmy zatem pominąć tej części szeroko rozumianego Śląska w programie naszych warsztatów tanecznych. Podczas spotkania nie tylko poznamy wybrane tańce tradycyjne Beskidu Śląskiego, ale także zastanowimy się, które z ich cech łączą je z innymi tańcami śląskimi, co będzie świetną okazją do spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak wraz z Kapelą z Pobaby (Beskid Śląski)

Kup bilet na warsztaty [link otworzy się w nowym oknie]
 

Potańcówka z Kapelą z Pobaby
godz. 20.00 – 23.00 

Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Pojawią się także instruktaże kolejnych tańców tradycyjnych!

Kapelę Z Pobaby tworzą górale z Trójwsi Beskidzkiej, których połączyła pasja do rodzimej muzyki i grania do tańca podczas organizowanych „muzyk”, czyli potańcówek. Grupa prezentuje tradycyjny repertuar wsi Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, który pozyskuje z przekazów ustnych od najstarszych mieszańców, wzbogacając go także muzyką przygranicznych Czech czy Słowacji. Skład kapeli tworzą pierwsze skrzypce, drugie skrzypce, altówka i kontrabas.

Nazwa „Z Pobaby” oznacza pracę w polu w ramach pomocy sąsiedzkiej, dlatego też muzykanci grają przede wszystkim w regionie, ale promują lokalną muzykę tradycyjną także w innych częściach kraju oraz poza jego granicami, dzieląc się tym, co wynieśli ze swojego rodzinnego domu.

Kup bilet na potańcówkę [link otworzy się w nowym oknie]


Na kolejne wydarzenia w tym schemacie (18.30 warsztaty, 20.00 potańcówka) zapraszamy 31 sierpnia 2023 (czwartek)

Jesienią będziemy kontynuować działania. Od września ruszymy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu! Trzymajcie rękę na pulsie.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków: kapelafedakow[at]gmail.com 


mkidn, nimit, kmo, kapela fedaków

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków

Powrót