10. Katowice JazzArt Festival

10. Katowice JazzArt Festival

— cały rok — na żywo i online — Katowice 2021 — International Jazz Day — Christopher Dell [DE] — LLovage [PL] — Łukasz Ojdana [PL] — Mikołaj Trzaska / Olo Walicki / Macio Moretti [PL] — Sunna Gunnlaugs [ISL] / Julia Hülsmann [DE] — i wiele więcej...
 

10 lat JazzArtu

Wiele się zmieniało przez ten czas. Od budżetu po priorytety. Z roku na rok przybywało młodej sceny europejskiej, kobiet instrumentalistek, projektów społecznych, działań interdyscyplinarnych, dyskusji o współczesnych zjawiskach (nie tylko muzycznych), warsztatów i projektów łączących artystów lokalnych z innymi ośrodkami z Polski i świata. JazzArt zatoczył koło. 

Martyna van Nieuwland

Przeczytaj więcej>>>

 

28 kwietnia 2021

Katowicki Radar Muzyczny z Joanną Dudą
Transmisja online: godz. 18.00 dostępna TUTAJ
 


Rozmowa Przemysława Sołtysika i Martyny van Nieuwland z Joanną Dudą – kompozytorką, pianistką, performerką, autorką muzyki do filmów i sztuk teatralnych, ambasadorką inicjatywy Keychange. Artystka była rezydentką artystyczną Katowice JazzArt Festivalu w 2020 roku.


- bezpłatne

 

23 – 28 kwietnia 2021

Rezydencja artystyczna Christophera Della

więcej>>>


30 kwietnia 2021 / International Jazz Day

 

JazzKLUB / Katowice JazzArt Festival prezentuje
Łukasz Ojdana solo

godz. 12.00 / transmisja koncertu nagranego w Sali kameralnej NOSPR (premiera)

FB @2016katowice / @NarodowaOrkiestraSymfonicznaPolskiegoRadia
YT @KatowiceMiastoOgrodow / @NOSPR official


Łukasz Ojdana – pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku, choć to oczywiście tylko część jego artystycznej aktywności. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 9 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów. Sam artysta jest również laureatem wielu prestiżowych konkursów. Na jazzowej scenie NOSPR artysta zaprezentuje swoją pierwszą w pełni autorską płytę „Kurpian Songs & Meditations”. Album, w którym muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi, ma niezwykle intymny i szczery charakter, pozbawiony kalkulacji i oglądania się na trendy. Zarejestrowany został niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu.

WIĘCEJ>>>

- bezpłatne

 

Wystawa: Henning Bolte „DrawNotes 2.0”

godz. 18.00 / wernisaż online

FB @2016katowice 
YT @KatowiceMiastoOgrodow

Pierwsza odsłona projektu „DrawNotes” pisarza i artysty wizualnego Henninga Bolte miała miejsce w Międzynarodowy Dzień Jazzu 2020. Pokazowi towarzyszyła muzyka Łukasza Ojdany z najnowszego albumu „Kurpian Songs and Meditations”. Dokładnie rok później, prezentujemy drugą część wystawy (nowe, dotychczas niepublikowane prace), a utworem, który tym razem można usłyszeć, jest „Wanderhopes” Susany Santos Silvy z albumu „Ocean Inside a Stone”. Rysunki z obu części cyklu DrawNotes powstały podczas koncertów na żywo, w synchronizacji z muzyką w latach 2016 – 2019. Stanowią wizualną manifestację wzrokowych i dźwiękowych doświadczeń artysty podczas koncertów. Pozwalają na przywołanie wspomnień i emocji związanych z doświadczaną wcześniej muzyką.


Henning Bolte – pisarz, radiowiec, artysta sztuk wizualnych, doradca (Performing ArtsFund NL, Dutch Arts Council), prezenter koncertowy (Pianolab. Amsterdam), wykładowca/naukowiec (University of Utrecht, Utrecht University College)

Patronat medialny: JazzForum


- bezpłatne

 

Q&A z Henningiem Bolte

godz. 18.30 / transmisja online


FB @2016katowice 
YT @KatowiceMiastoOgrodow

Rozmowa Martyny van Nieuwland z zamieszkałym w Amsterdamie pisarzem i znawcą jazzu o jego projektach wizualnych. Dyskusja jest podsumowaniem rocznej współpracy artysty z Katowice JazzArt Festivalem.

Patronat medialny: JazzForum


- bezpłatne

 

Pokaz filmowy: Konrad Kulczyński, Olo Walicki (reż.) „Najmniejsza wspólna wielokrotność”, 2020

godz. 21.00 / transmisja online

 

Dostępna od godz. 21 do północy >>> TUTAJ

 

Filmowy reportaż dokumentujący i rekonstruujący zdarzenia związane z pracą wokół albumu „Llovage” (Gusstaff Recrods, 2019) autorstwa kultowych gdańskich muzyków – kontrabasisty Olo Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Paradoksalnie nie jest to dokument muzyczny. Towarzyszenie artystom podczas nagrywania materiału na płytę składania do pytań o to, czym jest dialog i spotkanie dwojga osób, jak buduje się i przebiega rozmowa, jak powstaje nasza łączność z drugim człowiekiem i tworzenie z nim wspólnej przestrzeni.


Czas trwania: 59’
„Najmniejsza wspólna wielokrotność” miała premierę na Sopot Film Festivalu w lipcu ubiegłego roku.

Więcej>>>

- bezpłatne